VIII Bialska Liga Szachowa - Turniej w Łomazach

Łomazy 17.02 2018rok

To był już drugi rzut ligi szachowej. Tym razem pojechaliśmy do Łomaz. Było nas 18 uczniów i dwóch opiekunów: Marek Ferens i Sławek Leszek. Wszyscy uczniowie reprezentowali Zespół Szkół Publicznych nr 1 w Terespolu i jednocześnie klub szachowy MOK Debiut Terespol.

Zostaliśmy bardzo gościnnie przyjęci przez gospodarzy  panią dyrektor Wińską i Marka Uścińskiego. Była grochówka ciastka, herbata i kawa. Sędziował Tadeusz Węgrzyniak z Międzyrzeca Podl.

Najlepiej wypadł Marek Prokopiuk, który w swojej kategorii wiekowej uczniów gimnazjum zajął pierwsze miejsce, a w całym turnieju był drugi. Startowało 98 szachistów z Terespola, Białej Podl., Miedzyrzca Podl., Łomaz, Konstantynowa, Kocka, Misiów oraz bardzo silne ekipy z Sarnak i Radzynia Podl.

Szachiści z Międzyrzeca biorą udział w programie „Szachy w szkole”.

Bardzo dobrze wypadł też Krzysio Gołębiowski, który w swojej kategorii wiekowej uczniów klas I-III szkoły podstawowej zajął IV miejsce, Kuba Kosak był siódmy, a w tej kategorii wiekowej startowało aż 22 chłopaków!

Czwarte miejsce zdobyła też Marta Michalak w kategorii gimnazjum dziewcząt!

W najsilniej obsadzonej kategorii chłopców klas IV-VI szkól podstawowych, gdzie startowało aż 32 szachistów Mateusz Pastuszuk zajął wysokie IX miejsce, Mikołaj Lesik XII a Kacper Machnowski XIII.

Niestety brakuje nam dziewcząt i to jest nasze duże zmartwienie…

Nasze wyniki byłyby zapewne znacznie lepsze gdyby nie startowały bardzo silne ekipy z Sarnak i Radzynia Podl., które nie przynależą do powiatu bialskiego.

Bardzo mocna jest drużyna z Międzyrzeca Podl. Tam jednak od lat prowadzi się obowiązkowe zajęcia w szkole już od klas przedszkolnych!? W takiej rywalizacji Terespol nie ma szans…..

To, że szachy istnieją w Terespolu zawdzięczamy dwom panom, którzy nazywają się…..jeden to Marek Ferens a drugi to Sławomir Leszek, którzy pracują  społecznie z dziećmi i młodzieżą już od wielu lat. Zresztą Terespol od zawsze miał tradycje szachowe.

Wszystkich chętnych chcących poznać tę królewską grę zapraszam na zajęcia do MOK w Terespolu w każdy poniedziałek w godz. 17.30- 20.00.

Na koło szachowe zapraszam tylko maluczkich …..we środy i czwartki.

Następny turniej w ramach ligi szachowej odbędzie się 3 marca w Konstantynowie a potem jedziemy do Międzyrzeca Podl. 17 marca.

Tekst i foto: Marek Ferens