• 8 MARCA...

17.03.2024 17:58
    • ZAZDROŚĆ I ODWAGA.

13.03.2024 15:51

Uczniowie klasy IIa i IIb zrealizowali kolejne dwa etapy Innowacji Pedagogicznej "Sztuka Emocji".

W kolejnym etapie poprzez sztukę teatralną pokazali,  jak wygląda Zazdrość. Samodzielnie wyreżyserowali i odtworzyli swoje autorskie sceny. W kolejnym etapie wykazali się Odwagą. Poprzez zabawę i ćwiczenia drugoklasiści utrwalili słownictwo opisujące emocje i uczucia towarzyszące "Odwadze". Następnie wspólnie ze swoimi wychowawczyniami i nauczycielem współorganizującym nauczyli się układu tanecznego do piosenki "Minionki", a w przyszłości planują zaprezentować się całej społeczności szkolnej.

Małgorzata Tańczuk – Danieluk
      Agnieszka Kulicka
      Ewelina Królik

• Sentencja łacińska na marzec

06.03.2024 20:46

Julia Tarasiuk, Maja Koper
    • Dzień Bezpiecznego Internetu w Szkole Podstawowej nr 1 w Terespolu

06.03.2024 20:24

W trosce o bezpieczeństwo naszych uczniów w sieci, Szkoła Podstawowa nr 1 im. św. Królowej Jadwigi w Terespolu po raz dziesiąty podjęła wysiłki mające na celu promocję bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.

Tegoroczne obchody Dnia Bezpiecznego Internetu, który miał miejsce 6 lutego 2024 roku, skupiały się wokół hasła "Działajmy razem!". To motto doskonale oddaje ideę współpracy i zaangażowania w tworzenie bezpiecznej przestrzeni online dla naszych uczniów.

Jako część corocznych działań edukacyjnych, uczniowie klas IV przeszli specjalny kurs z wykorzystaniem metody e-learningowej pt. "Misja: Bezpieczny Internet". Kurs ten, składający się z 15 różnorodnych części, prowadził dzieci przez sieciakowe przygody, zwracając uwagę na potencjalne niebezpieczeństwa oraz ucząc skutecznych metod reagowania na zagrożenia w sieci. Tematy obejmowały m.in. kwestie prywatności, bezpiecznego komunikowania się, niebezpiecznych treści, cyberprzemocy, hejtu, czy zabezpieczania urządzeń.

W ramach działań promocyjnych przeprowadzony został konkurs na plakat "Bezpieczny? Internet", skierowany do uczniów klas I-III i IV-VIII. Najciekawsze i najbardziej przekonujące prace znalazły swoje miejsce na gazetce propagującej "Dzień Bezpiecznego Internetu" i tegoroczne hasło "Działajmy razem!". To doskonała okazja, by podzielić się kreatywnością i przekazać ważne przesłanie o bezpieczeństwie w sieci.

W organizację DBI chętnie włączyli się wychowawcy klas I-III przeprowadzając zajęcia z wychowankami na temat internetu. Dzieci korzystając z quizów i gier uczyły się  zasad bezpiecznego korzystania z sieci. Przypomniano o tym, jak ważne jest korzystanie z internetu przy wsparciu i kontroli rodziców.

Zajęcia klas IV-VIII poświęcone zostały ochronie prywatności online, nieprzemyślanym działaniom, zagrożeniom, rozpoznawaniu nieprawdziwych informacji (fake news), konsekwencjom łamania praw autorskich i uzależnienia od nowych technologii. Niezwykle istotnym aspektem było przypomnienie uczniom, że nikt w sieci nie pozostaje anonimowy. Podkreślono, że za hejt w internecie można odpowiadać prawnie. Uczniowie zdobyli również wiedzę na temat sposobów, w jak każdy internauta może przyczynić się do tego, aby internet stał się miejscem bezpiecznym i pozytywnym.

Dzień Bezpiecznego Internetu to nie tylko czas refleksji nad zagrożeniami, ale również okazja do zainicjowania pozytywnych zmian w świecie wirtualnym. Włączając się w obchody DBI, nasza szkoła pragnie kształtować świadomych i odpowiedzialnych użytkowników sieci, gotowych do aktywnego działania na rzecz bezpiecznego i pozytywnego środowiska online. "Działajmy razem!" - to nie tylko hasło tegorocznej edycji DBI, ale również motto, które pragniemy pielęgnować na co dzień, tworząc wspólnie bezpieczną przestrzeń wirtualną dla naszych uczniów.