• „Cudze chwalicie, swego nie znacie…”

      25.04.2024 11:26

      W ramach popularyzowania kulturowych walorów naszego regionu, promowania zdrowego stylu życia oraz kształcenia patriotycznego  klasa VI b pod opieką p. E. Rudzkiej oraz A. Skolimowskiej uczestniczyła w wycieczce do Kodnia.

                 Podczas wyjazdu uczniowie brali udział w warsztatach kulinarnych prowadzonych przez p. Paulinę Pietrusik „Pannę Apteczkową”. Podczas zajęć uczniowie samodzielnie przygotowali cebularze i sodziaki. W czasie zajęć praktycznych p. Paulina Pietrusik nie tylko udzielała wskazówek kulinarnych, ale także poruszyła  inne zagadnienia. Opowiedziała o Kodniu, w kontekście dawnej osady młyńskiej tętniącej życiem z portem zbożowym na Bugu. Poruszyła tematy związane z  tradycjami i zwyczajami żywieniowymi regionu lubelskiego z uwzględnieniem kuchni związanej z historią i tradycjami rodu Sapiehów. Panna Apteczkowa omówiła także pojęcie produktu lokalnego, ze szczególnym uwzględnieniem terenu Lubelszczyzny na przykładzie Kodnia.

                  Po zakończonej części praktycznej dzieci w ramach obiadu miały możliwość spróbowania lokalnych potraw, które same przygotowały i do których pani Paulina dołączyła zupę (z pokrzywą i szczawiem), kompoty, a także konfitury z pomarańczy, truskawek oraz syrop z sosny.

                  Po zajęciach i obiedzie uczniowie w towarzystwie opiekunów oraz P. Pietrusik udali się do Bazyliki św. Anny, gdzie podziwiali  świątynię, Zwieńczeniem wycieczki było zwiedzenie pleneru rzeźbiarskiego „Panteon Sapieżyński” , którego  efektem jest 11 rzeźb właścicieli Kodnia z Rodu Sapiehów.

       

      E.R.

    • Sentencja łacińska na kwiecień

      17.04.2024 11:17

      Aleks Kral, Wojciech Jakimiak
    • Wycieczka siódmoklasistów do kina

      17.04.2024 11:23

      W dniu 5 kwietnia uczniowie klasy 7a i 7b wraz z wychowawcami wybrali się na wycieczkę do kina w Białej Podlaskiej na seans filmu „Za duży na bajki 2”.

      Jest to kontynuacja pierwszej części filmu o tym samym tytule i są w nim pokazane dalsze losy głównego bohatera Waldka i jego przyjaciół. Tym razem bohaterowie wyruszyli na letnią wyprawę w Tatry. Film z lekkością podejmuje tak poważne tematy, jak dojrzewanie, stawianie granic czy akceptacja. „Za dużego na bajki 2” polecamy dzieciom od czwartej klasy szkoły podstawowej, nauczycielom i nauczycielkom, a także rodzicom. Po seansie wybraliśmy się do McDonalda. Do Terespola wróciliśmy w godzinach popołudniowych.

      A. Puczka

    • WARSZTATY WIELKANOCNE

      02.04.2024 18:29

      W piątek 22 marca uczniowie klasy Ic i IIa uczestniczyli we wspólnych warsztatach "Wielkanocne stroiki z żywym owsem i rzeżuchą” zorganizowanych przez "Kocham nad szycie”.

      Uczniowie mieli okazję posłuchać informacji na temat symboli Świąt Wielkanocnych, następnie wykonali z pomocą pani prowadzącej prześliczne stroiki świąteczne. Każde dziecko włożyło dużo serca i pracy w wykonanie swojego stroika. Własnoręcznie zrobione stroiki dzieci zabrały ze sobą do domu.

    • PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY I DZIEŃ KOLOROWYCH SKARPETEK W KLASACH DRUGICH

      02.04.2024 18:26

      W czwartek 21 marca uczniowie klas II obchodzili pierwszy dzień kalendarzowej wiosny.

      Drugoklasiści spędzili ten dzień na wspólnej zabawie. Na początku urządzili sobie piknik, następnie oglądali bajki  i wspólnie tańczyli. Tego dnia nie zapomnieliśmy również o kolorowych skarpetkach, które są symbolem solidarności z osobami z Zespołem Downa. Uczniowie klas II ubrali się w skarpetki do nie pary. Ten dzień był energetyczny i kolorowy. Zarówno uczniowie jak i nauczyciele wyśmienicie się bawili i wiosnę powitali na dobre.