O wyższości słowa czytanego

Dzieci otrzymują coraz mniej tego, co jest niezbędne do prawidłowego rozwoju: kontaktu z kulturą i pozytywnymi wzorcami zachowań, czasu i uwagi rodziców, a coraz więcej tego, co jest szkodliwe: samotności, skierowanej przeciwko nim przemocy i agresji. Nadmierne oglądanie telewizji, gry komputerowe- stanowiące nienaturalną stymulację mózgu dziecka, wywołują problemy z myśleniem i koncentracją, nadpobudliwość i agresję. Lansowanymi wartościami są: wygląd, siła, tupet, pieniądze. Uczy to młodych ludzi postaw, które są receptą na życiową porażkę- braku szacunku do siebie i innych, egoizmu, nielojalności, nieuczciwej rywalizacji, przemocy, braku hamulców moralnych.
Wiele powinności wychowawczych wobec dziecka można zmieścić w jednej prostej czynności- w codziennym głośnym czytaniu! Czytanie:

• Uczy myślenia i dostrzegania konsekwencji.

• Przynosi wiedzę i dobre wzorce zachowań.

• Rozwija pamięć i wyobraźnię, poprawia koncentrację.

• Buduje naszą więź z dzieckiem.

• Wzmacnia poczucie jego własnej wartości.

Czytanie jest łatwe i tanie, przynosi korzyści obu stronom. Bogaty  wybór ciekawych i wartościowych książki można znaleźć w bibliotece szkolnej.
Czy można zmierzyć miłość rodziców? Psycholog dr Ewa Woydyłło odpowiada, że tak –ilością poświęconego dziecku czasu! Czytajmy dzieciom 20 minut dziennie- codziennie!