Polsko – niemiecki obóz w Terespolu

Od 30 czerwca do 4 lipca w naszej szkole gościć będą uczniowie oraz nauczyciele ze szkoły w Lovenbergu w Niemczech.

25 osobowa grupa dzieci oraz młodzieży wspólnie z rówieśnikami z Terespola przez cztery dni poznawać będzie nadbużańskie tereny, uczestniczyć w warsztatach oraz wycieczkach krajoznawczych.

Organizatorzy przygotowali warsztaty taneczne, plastyczne, fotograficzne oraz graffiti, podczas których uczniowie obu szkół będą mieli niebywałą okazję wspólnie pracować, bawić się oraz wzajemnie poznawać. W podsumowaniu zajęć warsztatowych uczestniczyć będą także uczniowie z Białorusi.

„Nadbużańska przygoda” to projekt autorstwa pań Anny Warakomskiej oraz Jolanty Konarskiej, realizowany we współpracy z kilkoma innymi nauczycielami ZSP nr 1, pod kierunkiem dyrektora Zenona Iwanowskiego.

Projekt dofinansowywany jest przez Organizację Międzynarodową Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży oraz burmistrza miasta Terespol, Jacka Danieluka.

Współpraca ZSP nr 1 ze szkołą w Lovenbergu trwa już od kilku lat. Uczniowie z Terespola gościli w Niemczech dwa lata temu i przywieźli ze sobą wyjątkowe wrażenia oraz wspomnienia.

Nasza szkoła od wielu już lat współpracuje także ze szkołami i Wioską Dziecięcą na Białorusi. Ich przyjazd na czerwcowo-lipcowy obóz pozwoli dzieciom oraz młodzieży z trzech tak odmiennych kulturowo państw na wymianę doświadczeń, poznanie swoich tradycji narodowych, ale przede wszystkim nawiązywanie nowych kontaktów.

Kamila Korneluk