• Święto rosyjskiej piosenki w Łodzi

• 11.06.2017 21:48
      • W dniach 5 – 6 czerwca 2017 r. odbył się VI Ogólnopolski Festiwal Piosenki Rosyjskiej dla uczniów gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych – od tradycji do współczesności pod hasłem „Jak w kinie – śpiewać pieśni i marzyć”.
        Organizatorami Festiwalu byli: XV LO im. J. Kasprowicza w Łodzi, ZS Politechniki Łódzkiej, Stowarzyszenie Nauczycieli i Wykładowców Języka Rosyjskiego, Stowarzyszenie Współpracy Polska-Wschód, Stowarzyszenie Współpracy Polska-Rosja i Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury w Warszawie.
        W Festiwalu uczestniczyły 93 osoby z większości polskich województw. I tak uczestniczyło 60 solistów, 14 duetów i 10 zespołów.
        Koncert Galowy odbył się w dniu 6 czerwca br. i wystąpiło w nim łącznie 26 osób. Wszystkie miejsca w Sali Widowiskowej Politechniki było zajęte (ponad 300 miejsc). Na koncert przybyli wysokiej rangi przedstawiciele prezydenta miasta, wojewody, marszałka województwa oraz samorządowcy wielu powiatów, miast i gmin województwa łódzkiego. Byli też profesorowie i wykładowcy wyższych uczelni Łodzi, w tym kierownictwo Wydziału Filologicznego UŁ, nauczyciele języka rosyjskiego, przedstawiciele świata kultury, młodzież szkolna i studencka, członkowie SWP-W, SWP-R.
        Uroczysty koncert rozpoczął się od wyświetlenia dokumentalnego filmu poświęconego poprzednim pięciu festiwalom oraz krótkiego występu artystycznego laureatów poprzednich edycji. Następnie,  przewodniczący 5-cio osobowego Jury Krzysztof Marciniak – solista Teatru Wielkiego w Łodzi ogłosił rezultaty VI Festiwalu.
        W kategorii „Zespół” Trio – Jagoda Szemietucha, Zuzia Wic i Agata Omelaniuk zajęło III miejsce. BRAWO!!!!!