• Wycieczka Szlakiem Piastowskim

• 23.05.2016 21:37

• Klasy VIa, VIb, IA, IB  wraz z wychowawczyniami – Małgorzatą Kamińską, Barbarą Wegierą, Ewą Bloch i Bogumiłą Tymoszuk podczas trzydniowej wycieczki Szlakiem Piastowskim zwiedziły wiele ciekawych miejsc.
        W pierwszym dniu wycieczki uczniowie zwiedzili następujące pamiątki architektury: Pomnik Bolesława Chrobrego przed katedrą w Gnieźnie, Drzwi gnieźnieńskie, wieżę z tarasem widokowym, obejrzeli wnętrze bazyliki po czym udali się na starówkę. Następnie wyjechaliśmy do Ostrowa Lednickiego - miejsca chrztu Polski.  Potem wycieczkowicze udali się do miejsca zakwaterowania w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Gozdawie gdzie w wolnej chwili mogli aktywnie spędzić czas korzystając z bazy sportowej ośrodka.
        W kolejnym dniu wycieczki uczniowie zwiedzali rezerwat archeologiczny w Biskupinie, gdzie mogli zobaczyć osadę: neolityczną, łużycką, zagrodę Wisza. Poznali jak  hodowano w pierwszych wiekach państwa Piastów  zwierzęta tj. owce wrzosówki, bydło rasy czerwonej, koniki polskie. Z Biskupina kolejką wąskotorową przejechali do Wenecji.
        Następnie udali się do Strzelna gdzie zwiedzali romańską Rotundę św. Prokopa i kościół NMP ze słynnymi kolumnami romańskimi obrazującymi cnoty i przywary ludzkie. Podobne kolumny można podziwiać jedynie w Hiszpanii w Santiago de Compostela i we Włoszech, w Wenecji. Kolejnym punktem zwiedzania była Kruszwica. Rejs po Gople statkiem Rusałka. Potem uczniowie udali się na Mysią wieżę związaną z legendarnym królem Popielem. Nasz dzień zakończyło zwiedzanie kolegiaty romańskiej św. Piotra i Pawła (jedna z niewielu w Polsce czysto romańska świątynia). Po czym powróciliśmy do Gozdawy.
        W ostatnim dniu wycieczki dużym zainteresowaniem cieszyło się zwiedzanie poznańskiej katedry z podziemiami co również było świetnym utrwaleniem wiadomości o historii Polski. Kolejną atrakcją był spektakl audiowizualny przedstawiający chronologię powstania świątyń na wzgórzu Ostrów Tumski. Następnie zwiedziliśmy tutejszy rynek wraz ze słynnymi koziołkami na ratuszu. Ostatnią atrakcją wycieczki był pobyt w poznańskim Aquaparku - Termy Maltańskie – największym ośrodku sportowo-rekreacyjnym w Polsce położonym na północnym brzegu Jeziora Maltańskiego.