• "PIERWSZE PRAWO JAZDY - KARTA ROWEROWA"

• 16.06.2021 21:29

•    Każde dziecko i każdy nastolatek już nie może się doczekać uzyskania uprawnień do jazdy samochodem. Zamiast wybiegać daleko w przyszłość już teraz możecie uzyskać MAŁE PRAWO JAZDY (tak nazwali kartę rowerową nasi uczniowie).

Karta rowerowa pozwala na jazdę rowerem po drogach publicznych. To nie tylko dokument zaświadczający o tym, że znamy przepisy ruchu drogowego i do nich się stosujemy. Karta rowerowa to symbol MĄDREGO ROWERZYSTY, który dba o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu. Takie „małe prawo jazdy” może uzyskać każdy, kto ukończył 10 lat. Pierwszą dziesiątkę życia ukończyli uczniowie obecnych klas czwartych. Nie zwlekając wszyscy przystąpili do egzaminu na kartę rowerową. Był to pierwszy tak ważny egzamin w ich życiu, do którego jak każdy instruktor nauki jazdy z zaangażowaniem i cierpliwością przygotowała Pani Małgorzata Kamińska. Odpowiednią wiedzę o przepisach ruchu drogowego uczniowie zdobywali na lekcjach techniki, doskonalili również jazdę rowerem.

Egzamin obejmował dwa etapy – część teoretyczną i praktyczną. W części teoretycznej uczniowie pisali test ze znajomości przepisów i zasad ruchu drogowego, budowy roweru oraz pierwszej pomocy przedmedycznej. Kiedy już wszystkim udało się zaliczyć teorię, odbyła się część praktyczna, w której każdy uczeń pokonał rowerowy tor przeszkód. Po wyczerpujących przygotowaniach i stresie egzaminacyjnym wszyscy uczniowie (56), którzy przystąpili do egzaminu uzyskali uprawnienia do jazdy rowerem. Uff…. w końcu nastąpił finał mozolnej pracy. Swoje pierwsze, upragnione prawo jazdy uczniowie oficjalnie odebrali z rąk swojego wychowawcy.

I tak oto nasi mali, ale już uprawnieni rowerzyści będą podróżować rowerem przez Świata drogi….

Dziękuję uczniom za wytrwałość, rodzicom za pomoc w przygotowaniu dzieci do egzaminu oraz wychowawcom za współpracę.

Autorzy zdjęć: wychowawcy klas czwartych

Tekst: M.K.