• DZIECI POWSTANIA ' 44

   • 07.11.2022 18:06
   • W słoneczny jesienny dzień, 28 października z Terespola do Siedlec zmierzała wycieczka szkolna, której uczestnikami byli chórzyści Corda Vox oraz członkowie Scholi Strumień, działającej przy kościele katolickim w Terespolu. Mieliśmy przyjemność wyjazdu do Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach, gdzie byliśmy widzami niesamowicie wzruszającego widowiska musicalowego „Dzieci Powstania 44 ”, spektakl przeniósł nas do czasu Powstania Warszawskiego. Do świata dzieci, którym wojna przerwała beztroskie dzieciństwo, by od tej chwili podjąć walkę z okupantem. W miejsce minionej sielanki brutalnie wkradły się eksplozje bomb, wystrzały z karabinów i widok rannych ludzi. Serce wrażliwego widza ujmuje motyw głodnych dzieci błagających o chleb. Przedstawiony obraz jest tylko namiastką ówczesnej rzeczywistości – cierpienia, strachu, osierocenia, a jednocześnie wielkiego heroizmu dzieci wychowanych w głębokim patriotyzmie.

    Obsadę musicalu tworzy kilkudziesięcioosobowa grupa tancerzy, aktorów i wokalistów Alternatywnego Teatru Tańca LUZ w wieku 8 – 18 lat, którzy profesjonalnie wcielają się w rolę bardzo młodych bohaterów powstania. Cały spektakl opiera się na dynamicznej choreografii. Balet płynnie łączy się z tańcem nowoczesnym. Do tego szeroki repertuar piosenek wojennych ze sztandarowym utworem „ Warszawskie Dzieci ” w połączeniu z rytmicznym marszem wykonywanym przez cały zespół. Uwagę widzów przyciąga również wiernie oddana tym czasom charakteryzacja (kostiumy, uczesanie). Całości musicalu dopełnia anturaż oświetlenia i realistyczna multimedialna scenografia.

    Odbiorcami przedstawienia może być każda grupa wiekowa i nie będzie przesadą, jeśli porównamy go z musicalami wielkiego formatu z obsadą dorosłych, doświadczonych aktorów. Jesteśmy tym bardziej pod wrażeniem gry młodych aktorów - amatorów, którzy każdego dnia swoje pasje łączą z obowiązkami ucznia w szkole, jednocześnie osiągając wysokie wyniki w nauce.

    Wnosząc opłatę za bilety wstępu do teatru, włączyliśmy się w akcję charytatywną, cały dochód ze spektaklu został przekazany na rzecz Fundacji Siedleckie Hospicjum Domowe dla Dzieci.

    Musical ten, na pewno będzie inspiracją do dalszej i efektywniejszej pracy naszych chórzystów, którzy zmotywowani, w czasie podróży, śpiewali piosenki patriotyczne i religijne.

    Pomysłodawcą i organizatorem wycieczki był Pan Tomasz Jezuit. Opiekę nad uczestnikami sprawowały Panie - Ewa Bloch i Aneta Hurman. Do wyznaczonych celów bezpiecznie dowiózł nas Pan Mateusz Ferens.

    Ze swojej strony chcemy podziękować uczestnikom wycieczki za kulturalne zachowanie w teatrze oraz uświetnienie podróży radosnym śpiewem.

     

    E.B / T.J

   • Wróć do listy artykułów