• Gwiazdeczka kolebała się po raz dwudziesty drugi

   • 13.01.2023 16:00
   • Szkoła Podstawowa nr 1 w Terespolu już czwarty raz była gospodarzem Przeglądu „Już gwiazdeczka się kolebie”. Pierwszy odbył się w 2000 roku w SP nr 2. Tegoroczna edycja miała miejsce 11 stycznia 2023 r. w sali gimnastycznej ZSO nr 1 w Terespolu.
                Wśród uczestników znaleźli się przedstawiciele większości szkół z miasta i gminy Terespol. Przybyli uczniowie Zespołu Szkół Podstawowych im. Kornela Makuszyńskiego w Małaszewiczach, Zespołu Szkół im. Orła Białego w Kobylanach, Szkoły Podstawowej im. J. U. Niemcewicza w Neplach oraz przedstawiciele naszej “Jedynki”. Ogółem startowało 28 miłośników kolęd, pastorałek i rękodzieła bożonarodzeniowego, w tym samodzielnie wykonanych bombek i szopek betlejemskich. Cieszy fakt, że tradycje bożonarodzeniowe są ciągle popularne wśród najmłodszych odbiorców, a szkoły i nauczyciele znajdują w tak przepełnionych planach dnia czas na rozbudzanie w uczniach zainteresowań folklorem i uwrażliwianie ich na piękno słowa śpiewanego i samodzielnie wykonywanych ozdób.
    Uroczystość, którą uroczyście otworzył kilka minut po 9.00 Dyrektor ZSP nr 1 – Michał Świerzbiński, trwała ponad 2 godziny.   
    Przegląd upłynął, jak zwykle, w miłej i przyjacielskiej atmosferze. Licznie zgromadzona publiczność z naszej szkoły mogła posłuchać pięknych, tradycyjnych kolęd w ciekawych i nowoczesnych aranżacjach oraz podziwiać piękne bożonarodzeniowe szopki i bombki wykonane przez uczestników Przeglądu rozmaitymi technikami.
                Wykonawcy byli oceniani w trzech kategoriach konkursowych: solistów, bombek i szopek bożonarodzeniowych.
                W kategorii solistów zostali nagrodzeni:
    W klasach I – IIII miejsce zajęła Maja Siczek ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Terespolu,  drugą lokatę otrzymała Lidia Sacharuk z Nepli. Na trzeciej pozycji uplasowała się Amelia Lewczuk z naszej szkoły, a na czwartym miejscu Barbara Chomiuk z Nepli.
    W klasach IV – VII nagrodę zdobył reprezentant gospodarzy Maciej Badalski,  II miejsce Hanna Badnarzak (“Jedynka”), a trzecie Gabriela Kurkowiak z Małaszewicz.
    Wśród najstarszych 1 miejsce zdobyła Małgorzata Wasiluk, a drugie Zuzanna Andrzejuk.
    Dużo emocji wzbudziły szopki betlejemskie, które zachwycały pomysłowością, szczegółami, precyzją i różnorodnością. Najładniejsze, według Jury, były szopki Hanny Łozak (Kobylany) i Julii Kurowskiej (“Jedynka”); drugie miejsca otrzymali uczestnicy: Karmasz Martyna (Neple) i Weronika Grom (Małaszewicze). Na trzecich miejscach uplasowali się: Jakub Łukasiuk (“Jedynka”), Krzysztof Zbaracki (Małaszewicze) i Adrian Skowronek (Kobylany). Czwarte miejsce należało do Dominika Krzyżanowskiego (Neple).  
    Nad sprawiedliwym ocenianiem czuwało specjalnie w tym celu powołane JURY. W jego skład weszli gospodarze i goście zaproszeni – Dyrektor naszej szkoły - Michał Świerzbiński, Dyrektor Miejskiego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Terespolu, pani Anna Pietrusik  i Dyrektor Biblioteki Publicznej w Terespolu pani Agata Saj.
    Widzom, uczestnikom Przeglądu i Jurorom podobały się również bombki. Tak jak szopki oceniane były w dwu kategoriach wiekowych. Zachwyciły pomysłowością, dokładnością, pracowitością wykonania i kolorami. Pierwsze miejsca przyznano Antoniemu Luther (“Jedynka”) i Marcelowi Zbarackiemu (Małaszewicze). Drugie miejsca przypadły Patrycji Mikołajczuk (Neple) i Klaudii Wysokińskiej (Małaszewicze). Trzecie miejsca zajęły Aniela Terpiłowska (“Jedynka”) i Hanna Terpiłowska (“Jedynka”). Wyróżnienia otrzymali Mikołaj Krzyżanowski (Neple), Izabela Pomorska (Małaszewicze), Korneliusz Lubeńczuk (Kobylany), Karolina Wysokińska (Małaszewicze) i Julia Rafałko (“Jedynka”).
                Wszyscy wykonawcy otrzymali upominki i nagrody, które ufundowali Darczyńcy:
    • Miasto Terespol – na czele z Burmistrzem, Jackiem Danielukiem;
    • Radosław Sebastianiuk – Radny Powiatu Bialskiego;
    • Wojciech Mitura - Radny Powiatu Bialskiego i właściciel Szkoły nauki jazdy „Auto-Driver”,
    • Agnieszka i Jacek Góreccy - sklep wędkarski „Aga”;
    • Jerzy Jaworski - Właściciel Hurtowni artykułów chemicznych „Pantera”;
    • Ewa i Tomasz Androsiukowie - właściciele “Galerii Zacisze” oferujący najem lokali usługowo-handlowych;
    • Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Terespolu na czele z prezesem Jackiem Szczepaniakiem;
    • Waldemar Czarnecki - Kancelaria Audytorska „Libra”;
    • Dorota Szprychel - Radna Rady Miasta Terespol;
    • Agnieszka Drab - właścicielka Restauracji “Galeria Smaków”;
    • Marcin Szprychel - właściciel firmy Amper Solution oferującej usługi elektryczne oraz w zakresie fotovoltaiki, pomp ciepła i klimatyzacji;
    • Waldemar Wróblewski - Radny Rady Miasta Terespol;
    • Krzysztof Prokopiuk - Radny Rady Miasta Terespol;
    • Barbara Saj – Radna Rady Miasta Terespol.
    Jako społeczność szkolna jesteśmy wdzięczni wszystkim Darczyńcom, którzy okazali swoje wielkie serca i nieprzebraną hojność. Gdyby nie Oni, uczestnicy nie otrzymaliby tak wspaniałych nagród.
    Nad nagłośnieniem przez cały Przegląd czuwał p. Tomasz Jezuit, dekorację sali wykonała p. Edyta Drobysz, opiekę nad słodkim stołem sprawowała pani Barbara Misiejuk, która również przygotowała wystawę szopek konkursowych. Liderem zespołu była p. Dorota Szprychel.
    Organizatorzy żywią nadzieję, że w przyszłym roku Przegląd „Już gwiazdeczka się kolebie” będzie jeszcze bardziej udany.


     
   • Wróć do listy artykułów