„Szlakiem Pierwszych Piastów”

Od 9 do 11 maja niemal trzydziestoosobowa grupa szóstoklasistów oraz trójka siódmoklasistów wyruszyła śladami Mieszka I i Bolesława Chrobrego, aby poznać historię naszego pięknego kraju.

Swoją podróż w przeszłość uczniowie rozpoczęli w Ostrowie Lednickim, grodzie leżącym między Gnieznem a Poznaniem na największej z wysp jeziora Lednickiego. Następnie szóstoklasiści udali się do Wielkopolskiego Parku Etnograficznego, gdzie mogli pospacerować po skansenie wsi Wielkopolskiej. Pierwszy dzień młodzież zakończyła w Pobiedziskach, gdzie z zachwytem oglądała miniatury budowli znajdujących się na Szlaku Piastowskim. Potem tylko zakwaterowanie oraz pyszna kolacja w Gnieźnie i zasłużony odpoczynek. Od rana w czwartek uczniowie zwiedzali Gniezno, wysłuchując m.in. historii św. Wojciecha oglądając bezcenny zabytek, jakim są Drzwi Gnieźnieńskie. Po pysznym obiedzie w Gościńcu Sobańskich podróżnicy obejrzeli Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji, którą to udali się następnie do Biskupina. Spacer po zrekonstruowanej wiosce wczesnośredniowiecznej sprawił wszystkim ogromną przyjemność, pozwalając cofnąć się w czasie do początków państwa polskiego. Wieczór szóstoklasiści spędzili na gnieźnieńskim starym rynku, gdzie udali się na zasłużone lody. Trzeci, a zarazem ostatni dzień wycieczki rozpoczął się od zwiedzania Poznania. Młodzież zobaczyła Ostrów Tumski, a w południe wysłuchała hejnału i zobaczyła słynne poznańskie koziołki. Pobyt w Wielkopolsce uczniowie zakończyli pobytem w Termach Maltańskich.

W podróż szlakiem pierwszych Piastów szóstoklasistów zabrała p. Kamila Korneluk, której w opiece nad wesołą gromadką znakomicie pomagali p. Jolanta Konarska, p. Grzegorz Machnowski oraz p. Marek Ferens.

KK