• Konstytucja określa najcenniejsze ideały wolnego narodu

• 05.05.2022 08:28
      • „Konstytucja określa najcenniejsze ideały wolnego narodu”.

Takimi słowami określił konstytucję ostatni Prezydent Rzeczypospolitej na uchodźctwie, Ryszard Kaczorowski.

Każdego roku obchody Konstytucji 3 Maja w naszej szkole mają uroczysty charakter. Tym razem rozpoczęły się tuż przed długą majówką, 29 kwietnia uczniowie i nauczyciele założyli odświętne ubranie i przypięli biało – czerwone kotyliony. W szczególny sposób zaangażowali się uczniowie klasy 5c, którzy przygotowali i zrealizowali widowisko pt.: „ O to konstytucja….”. W przedstawieniu połączono dwa wątki: współczesny - rozmowa wnuczki z babcią oraz historyczny - retrospekcja wydarzeń  końca osiemnastowiecznej Polski za panowania Króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. To właśnie on dokonał gruntownych zmian ustrojowych, które zapisano w Konstytucji  3 Maja. Główne postanowienia tego dokumentu odczytał uczeń występujący w roli Marszałka.

Chór Corda Vox wykonał tematyczne utwory m. in. „Witaj majowa jutrzenko” i  „Polska flaga”. Na szczególną uwagę zasługuje duet Krzyśka Breli i Maćka Badalskiego, którzy na tle powiewających biało – czerwonych flag wykonali  „ Kocham Cię Polsko”.

W scenariuszu wydarzenia zwrócono uwagę na Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej przypadający 2 maja. Z tej okazji podkreślono rangę i obowiązek szanowania naszego symbolu narodowego.

Widownia z uznaniem przyjęła widowisko, debiutujących aktorów nagrodziła oklaskami. Do podziękowań dołączył Pan Dyrektor, który odwołał się do wydarzeń sprzed ponad 300 lat. Zachęcał też uczniów do wywieszania flagi polskiej na swoich domach.

Z końcem majówki (4.05) widowisko wystawiono po raz drugi. Tym razem odbiorcami byli młodsi uczniowie z klas pierwszych, drugich i trzecich. Oni również owacjami nagrodzili aktorów.

Obsada widowiska:

Narratorzy - Anna Biadun i Nicole Kolarz.

Babcia – Anna Kwiecińska.

Wnuczka – Agnieszka Benich.

Wolski – Maksymilian Leonienko.

Szlachta: Bartłomiej Majek, Patryk Mućko, Kacper Pawłowski, Krystian Gryciuk.

Maciejowa – Karina Panasiuk.

Mieszczanki – Marta Fedorowicz, Julia Gobcewicz, Elżbieta Jędrychowska, Dorota Zaorska.

Gościnnie w roli Marszałka Małachowskiego – Daniel Szczygieł z klasy 6a oraz Weronika Greczuk (7b) i Natalia Jarocka (7b) jako werblistki..

Opracowanie muzyczne – p. Tomasz Jezuit, chór Corda Vox

Scenografia – p. Edyta Drobysz, p. Ewa Bloch