• LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

   27.09.2022 12:48
    
                  Uczniowie klas trzecich w bieżącym roku szkolnym biorą udział w zajęciach organizowanych w ramach rządowego programu wsparcia dla szkół – #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci Dzięki atrakcyjnym pomocom dydaktycznym trzecioklasiści mogą uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności niezbędne w wykształceniu kompetencji potrzebnych w przyszłości.

             Uczniowie klas trzecich  podczas zajęć z programu „Laboratoria Przyszłości” po uporządkowaniu klocków KORBO  według kolorów, budowali kolorową autostradę i wiatraki z najdłuższymi ramionami. Frajdę sprawiało im dokonywanie pomiarów długości ułożonych elementów. Na kolejnych zajęciach Trzeciaki układali  ruchome obrazy. Największą radość dzieci miały podczas układania domu z wiatrakiem produkującym prąd- czystą energię i najdłuższy samochód. Wszystkie elementy kręciły się po założeniu korbki na wybranym kole zwanym kołem napędzającym. Zajęcia dzieciom bardzo się podobają.

   LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI zajęcia w klasie IIIc
    

   1 LABORATORIUM PRZYSZŁOŚCI zajęcia w klasie 3 c

   2 LABORATORIUM PRZYSZŁOŚCI zajęcia w klasie 3 c
   3 LABORATORIUM PRZYSZŁOŚCI zajęcia w klasie 3 c
   4 LABORATORIUM PRZYSZŁOŚCI zajęcia w klasie 3 c

   LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI zajęcia w klasie IIIb


    
  • Laboratoria Przyszłości

   30.08.2022 16:57

               Nasza Szkoła  bierze udział w projekcie "Laboratoria Przyszłości", którego celem jest budowanie kreatywnych i technicznych kompetencji wśród uczniów. To inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Ideą przedsięwzięcia jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).
               W ramach "Laboratoriów Przyszłości" organ prowadzący szkołę otrzymał od państwa wsparcie finansowe w wysokości 125 700 złotych. Wszystkie środki zostały przeznaczone na zakup sprzętu i oprogramowania do wykorzystywania na obowiązkowych zajęciach edukacyjnych oraz na lekcjach dodatkowych.
               Zakupiliśmy drukarkę 3D wraz z zapasem filamentu w różnych kolorach. Do drukarki dokupiliśmy, kompatybilny z nią skaner, głowicę grawerującą oraz laptop do jej obsługi. Szkoła wzbogaciła się również w sprzęt do rejestracji obrazu i dźwięku – wysokiej klasy aparat fotograficzny z osprzętem (statyw, gimbal, dodatkowy obiektyw, lampa błyskowa, mikrofon, lampy na statywach do oświetlania planu), zestaw nagłownych mikrofonów bezprzewodowych. Zakupiliśmy również mikrokontroler, stacje lutownicze wraz z akcesoriami i zestawami do nauki lutowania.
               Istotną część funduszy pochłonęły Gogle Wirtualnej Rzeczywistości (VR) wraz z akcesoriami i oprogramowaniem wspierającym ich funkcjonowanie oraz dostęp do platformy z online z materiałami do wykorzystywania na zajęciach edukacyjnych.
               Zakupiliśmy również klocki do samodzielnej konstrukcji z akcesoriami oraz obudowa dydaktyczną (podręczniki z gotowymi projektami do wykonania). Nabyliśmy dwa  rodzaje takich klocków: do nauki mechaniki i elektroniki. Kupiliśmy również zestaw do nauki kodowania i programowania robotów, zawiera on roboty oraz materiały do ich programowania. 
               Nowy sprzęt wzbogaci również pracownie biologiczno-chemiczną i fizyczną (wysokiej jakości mikroskop klasyczny z kamerą cyfrową oraz mikroskop cyfrowy z wbudowanym wyświetlaczem, pirometr, zasilacz laboratoryjny, zestawy do budowania obwodów elektrycznych). Do przedmiotów matematyczno-przyrodniczych (matematyka, fizyka, chemia, geografia) zakupiliśmy również multimedialne pracownie, które zawierają ogromną bazę materiałów online do wykorzystywania na zajęciach.
               Wszystkie zakupione materiały będą wykorzystywane na obowiązkowych zajęciach w klasach od pierwszej do ósmej. Przy takim bogactwie i różnorodności zakupionych pomocy, praktycznie każdy nauczyciel będzie mógł je wykorzystywać na swoich lekcjach. Jedynym ograniczeniem jest pomysłowość i kreatywność. Przygotowaliśmy również wybór dodatkowych zajęć dla uczniów z robotyki, konstruowania, programowania, elektroniki tak aby jeszcze efektywniej wykorzystywać zakupiony sprzęt.
               Dzięki pozyskanemu sprzętowi nasi uczniowie  będą mogli uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności: sprawności manualne i techniczne, umiejętność samodzielnego i twórczego myślenia, myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej.  
   Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwoli uczniom rozwijać swoje zainteresowania w kolejnych co najmniej pięciu latach szkolnych, począwszy od roku szkolnego 2022/2023, podczas średnio co najmniej 3 godzin zajęć w każdym tygodniu nauki. Informacje na temat realizacji tego projektu będą na bieżąco umieszczane na stronie internetowej naszej szkoły.
    Więcej informacji na temat tego projektu znajduje się na stronie https://www.gov.pl/web/laboratoria/

   Małgorzata Kamińska
   Szkolny koordynator programu Laboratoria Przyszłości