• Poznawali tradycje i kulturę polską

   28.08.2018 13:46

   Przez niemal dwa tygodnie, bo od 6 do 17 sierpnia 2018 r,  szesnastoosobowa grupa z Motykał nieopodal Brześcia na Białorusi przebywała w Terespolu, uczestnicząc w koloniach organizowanych przez Wspólnotę Polską, oddział w Sielcach we współpracy z Urzędem Miasta w Terespolu w ramach akcji „Lato z Polską”, przedsięwzięcia finansowanego ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.

   Młodzież oraz towarzyszące im opiekunki tuż po przyjeździe serdecznie powitali burmistrz miasta Jacek Danieluk, dyrektor ZSP nr 1 Zenon Iwanowski oraz sekretarz miasta Józef Paderewski, życząc wielu wspaniałych chwil spędzonych w naszym kraju.  

   Opiekujące się grupą nauczycielki ZSP nr 1 w Terespolu Edyta Krzemińska, Kamila Korneluk oraz Katarzyna Polaczuk przygotowały ciekawy program zajęć oraz wycieczek, aby pokazać młodzieży bogatą tradycję oraz kulturę polską i piękne krajobrazy nadbużańskich miejscowości. W Kostomłotach goście z Białorusi wysłuchali historii parafii neounickiej, natomiast w Jabłecznej podziwiali piękny Monastyr Świętego Onufrego. Nastolatkowie odwiedzili także Kodeń oraz Janów Podlaski. Wiele emocji wzbudził wyjazd do Warszawy, gdzie młodzież spacerowała po ZOO oraz Starym Mieście.

   W trakcie trwania obozu nastolatkowie aktywnie uczestniczyli w warsztatach kulinarnych, tkackich oraz ceramicznych. Brali udział w zajęciach sportowych na sali gimnastycznej oraz zabawach w Aquaparku w Siedlcach. Ogromną radość sprawił gościom z Białorusi mecz piłki nożnej rozegrany z uczniami terespolskiej Jedynki, a także pokaz psów wicemistrzów Europy w Super Pro Toss&Fetch, przygotowywanych przez Joannę Korbal.

   Dwa tygodnie spędzone w Polsce przyniosły młodzieży z Białorusi niezwykle wiele wrażeń, niesamowitych wspomnień oraz nowych przyjaźni nawiązanych z rówieśnikami z Terespola, które obiecali kontynuować po powrocie do rodzinnych domów.

    

   Kamila Korneluk

  • Podsumowanie obozu polsko-niemieckiego „Nadbużańska przygoda”

   24.02.2016 21:33

   W dniach 30 czerwca – 4 lipca w Zespole Szkół Publicznych nr 1 w Terespolu odbywał się obóz polsko-niemiecki „Nadbużańska przygoda”, w którym uczestniczyło 22 uczniów z Loevenbergu w Niemczech oraz 26 uczniów terespolskiej Jedynki.

   Młodzież przez pięć dni brała udział w wielu zajęciach i warsztatach, których głównym celem była integracja i bliższe poznanie kultur oraz obyczajów obu krajów. Pierwszy dzień uczestnicy obozu spędzili na terenie szkoły, grając i bawiąc się w hali sportowej. Cały wtorek młodzież przebywała w Serpelicach, gdzie pod czujnym okiem instruktorów uczestniczyła w zajęciach survivalowych oraz terenowych. Najwięcej emocji wzbudził zjazd na linie oraz wspinaczka na ściankę skałkową, zaś salwy śmiechu wybuchały podczas wyścigu na skrzynkach i zapalaniu ognia.

   Kolejny dzień obozu rozpoczął się od warsztatów: plastycznych, graffiti, tanecznych oraz fotograficznych. Młodzież ozdabiała torby, malowała graffiti, uczyła się ludowego tańca, a także robiła zdjęcia w terenie. Po południu cała grupa wyruszyła do Białej Podlaskiej na basen, zwiedzanie miasta oraz zakupy.

   W czwartek młodzież uczestniczyła w warsztatach, przygotowując się do prezentacji, jaka miała miejsce wieczorem. Obozowicze przedstawili efekty swojej pracy podczas uroczystego podsumowania, w którym udział wzięli rodzice, opiekunowie, dyrekcja szkoły, nauczyciele oraz przedstawiciele Urzędu Miasta Terespol. Wieczór zakończył się ogniskiem połączonym z dyskoteką, podczas których obozowicze mogli się jeszcze lepiej poznać.

   Piątek, ostatni dzień obozu, rozpoczął się od ewaluacji oraz pakowania i przygotowywania do podróży. Tuż przed południem młodzież z Niemiec wyruszyła do domu, po bardzo ciepłym i pełnym łez pożegnaniu. Podczas tych pięciu dni uczestnicy obozu z obu krajów bardzo się zaprzyjaźnili i nieustannie wyrażali nadzieję na kolejne spotkania.

   Obóz polsko-niemiecki sfinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży oraz Rada Rodziców. To wyjątkowe spotkanie zorganizowały nauczycielki ZSP nr 1 w Terespolu Anna Warakomska i Jolanta Konarska we współpracy z dyrektorami szkoły Zenonem Iwanowskim oraz Edytą Krzemińską.

   Kamila Korneluk


  • Foto-reportaż z survival w Serpelicach

   24.02.2016 21:31

   We wtorek 1 lipca ponad czterdziestoosobowa grupa polsko-niemieckiej młodzieży znakomicie bawiła się podczas szeregu zajęć przygotowanych przez instruktorów survivalu w Serpelicach. Uczniowie Zespołu Szkół Publicznych nr 1 w Terespolu oraz szkoły w Loewenberg w Niemczech m.in. rozpalali ogień, zjeżdżali na linach czy wspinali się na ściankę skałkową. Pobyt obozowiczów w Serpelicach współfinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.


  • LISTA UCZESTNIKÓW OBOZU POLSKO - NIEMIECKIEGO NADBUŻAŃSKA PRZYGODA

   24.02.2016 21:24

   1.Panasiuk Oliwia IIB

   2.Maksymiuk Weronika IIB

   3.Kuszneruk Karolina IIB

   4.Siejak Dominika IA

   5.Hurman Paulina IIA

   6.Poleszczuk Katarzyna IA

   7.Terpiłowski Piotr VIb

   8.Loda Kamila VI b

   9.Kulikowska Gabriela VIc

   10.Miszczuk Mateusz IIIB

   11.Zielonka Wanesa IC

   12.Planda Dominika VIb

   13.Panasiuk Klaudia VIc

   14.Czerko Rafał Va

   15.Kurasińska Małgorzata Va

   16.Badalska Małgorzata VIb

   17.Selerska Wiktoria VIa

   18.Prokopiuk Marek Va

   19.Masiuk Patrycja Va

   20.Czerko Krzysztof IIB

   21.Krasiuk Paulina IIA

   22.Kuć Kinga IIA

   23.Prokopiuk Mateusz IIIA

   24.Kudelska Monika IB

   25.Martyniuk Iga Va

   LISTA REZERWOWA

   1. Osipowicz Emil IC

   2. Kowalczyk Ewa VIc

   3. Poleszczuk Anna VIb

   4. Reszotnik Gabriela IC

   5. Jabkiewicz Paula IA

   6. Jakuszko Weronika IA

   7. Guziuk Hubert VIb

   8. Wenda Jakub IA

  • OBÓZ POLSKO – NIEMIECKI Nadbużańska Przygoda

   24.02.2016 21:22

    

   REGULAMIN REKRUTACJI

   W imprezie będą mogli wziąć udział uczniowie gimnazjum i VI klas szkoły podstawowej, którzy spełniają wszystkie warunki:

   -   mają co najmniej bardzo dobrą ocenę zachowania na I półrocze;

   -   otrzymali co najmniej dobrą ocenę z języka angielskiego na I półrocze;

   -   aktywnie uczestniczą w życiu szkoły (konkursy przedmiotowe i artystyczne, zawody sportowe, akcje charytatywne, wolontariat, gazetka szkolna, chór i inne).

   Pierwszeństwo udziału w programie mają uczniowie, którzy nie uczestniczyli w podobnej imprezie w Niemczech w 2012r.

    

   Jeżeli liczba chętnych przekroczy liczbę wolnych miejsc, wówczas przewidywana jest dodatkowa rekrutacja. Powstanie także lista rezerwowa.

   Nabór odbywa się do dnia 2 czerwca 2014r.

   Zgłoszenia prosimy składać do pań Anny Warakomskiej i Jolanty Konarskiej.