• Choinkowa zabawa przedszkolaków
     • Choinkowa zabawa przedszkolaków

     • Dzień 13 stycznia 2023r był dniem wyjątkowym dla przedszkolaków. W tym dniu odbyła się choinka. Program tegorocznej imprezy był bardzo zróżnicowany i bogaty. Organizatorzy imprezy zadbali o dobre humory zapewnili wiele atrakcji. Kolejnym punktem zabawy były tańce. Dzieci po wspólnej zabawie udały się na poczęstunek przygotowany przez rodziców. Punktem kulminacyjnym choinki było przybycie św. Mikołaja. Uczestnicy imprezy z niecierpliwością czekali na swoje paczki. Najmłodsze dzieci chętnie pozowały do pamiątkowych zdjęć z Mikołajem. Bogaty i ciekawy program choinki przedszkolnej sprawił że wydarzenie to z pewnością na długo zostanie w pamięci wszystkich dzieci.

                                                                                          M. Butrym

       
    • Konkurs wiedzy o zawodach
     • Konkurs wiedzy o zawodach

     • W środę 25 stycznia panie Kamila Korneluk, Ania Antoniuk oraz Marzenka Grygorowicz przygotowały konkurs wiedzy o zawodach, do udziału w którym zaprosiły pięciolatki oraz sześciolatki.
      Konkurs składał się z dwóch etapów. W pierszym etapie każdy idywidualnie odpowiadał na zagadki dotyczące różnych zawodów. Następnie dzieci pracowały w grupach. Każdy zespół miał do wykonia kilka zadań, m.in. przedszkolaki musiały  wskazywać przedmioty niezbędne w pracy krwacowej czy policjanta. W nagrodę za prawidłową odpowiedź dzieci otrzymywały słodkości.
      Na zakoczenie konkursu przedszkolaki kolorowały obrazki przedstawiające wybrane zawody.
                                                       
     • Bezpieczne ferie zimowe

     • 12 stycznia w naszej szkole odbył się apel poświęcony bezpieczeństwu podczas ferii zimowych. Uczniowie klas drugich w krótkiej części artystycznej przedstawili najważniejsze zasady postępowania podczas zimowego odpoczynku. Nie zabrakło również piosenek o zimie. Miejmy nadzieję, że nadchodzące dni wolne będą przebiegały zgodnie z zaprezentowanymi zasadami, a my zdrowi i cali powrócimy do szkoły.

      A.Roguska, E.Królik

     • Przybieżeli do Betlejem…

     • Już po raz piętnasty dźwięki pięknych polskich kolęd rozbrzmiewały w murach naszej szkoły za sprawą niezwykłego koncertu – WIECZORU KOLĘD, który na stałe wpisał się w kalendarz uroczystości odbywających się w naszej Jedynce.
      10 stycznia w pięknie udekorowanej i oświetlonej sali rozpoczęliśmy wspólne kolędowanie. Koncert otworzył Dyrektor Szkoły – Michał Świerzbiński. Jako pierwsi wystąpili trzecioklasiści. Uczniowie, pod opieką wychowawczyń Elizy Lańskiej i Edyty Krzemińskiej, zaprezentowali swoje zdolności aktorskie i wokalne w Jasełkach opowiadających o narodzinach Dzieciątka Jezus.
      W dalszej części tego wyjątkowego spotkania mogliśmy wysłuchać kolęd i pastorałek w wykonaniu naszej młodzieży, którą do występów przygotował Tomasz Jezuit.
      Dzięki wsparciu finansowemu Rady Rodziców po koncercie goście mogli poczęstować się pysznym bigosem, przygotowanym przez panie pracujące w naszej kuchni. Nie zabrakło też słodkości, o które zadbał Samorząd Uczniowski.
      Koncert zorganizowały pomysłodawczyni Anna Skolimowska i Anna Kudelska. Pomocą w przygotowaniach służyły Anna Roguska i Barbara Misiejuk. Dekoracją sali zajęła się Edyta Drobysz, o oświetlenie zadbał Piotr Skolimowski.
      Nastrój, jaki towarzyszył temu wydarzeniu spowodował, że jeszcze na moment każdy z nas mógł wrócić myślami do wieczoru wigilijnego i w gronie przyjaciół zaśpiewać wspólnie kolędy.
      Serdecznie dziękujemy i zapraszamy za rok…

      AS

     • Gwiazdeczka kolebała się po raz dwudziesty drugi

     • Szkoła Podstawowa nr 1 w Terespolu już czwarty raz była gospodarzem Przeglądu „Już gwiazdeczka się kolebie”. Pierwszy odbył się w 2000 roku w SP nr 2. Tegoroczna edycja miała miejsce 11 stycznia 2023 r. w sali gimnastycznej ZSO nr 1 w Terespolu.
                  Wśród uczestników znaleźli się przedstawiciele większości szkół z miasta i gminy Terespol. Przybyli uczniowie Zespołu Szkół Podstawowych im. Kornela Makuszyńskiego w Małaszewiczach, Zespołu Szkół im. Orła Białego w Kobylanach, Szkoły Podstawowej im. J. U. Niemcewicza w Neplach oraz przedstawiciele naszej “Jedynki”. Ogółem startowało 28 miłośników kolęd, pastorałek i rękodzieła bożonarodzeniowego, w tym samodzielnie wykonanych bombek i szopek betlejemskich. Cieszy fakt, że tradycje bożonarodzeniowe są ciągle popularne wśród najmłodszych odbiorców, a szkoły i nauczyciele znajdują w tak przepełnionych planach dnia czas na rozbudzanie w uczniach zainteresowań folklorem i uwrażliwianie ich na piękno słowa śpiewanego i samodzielnie wykonywanych ozdób.
      Uroczystość, którą uroczyście otworzył kilka minut po 9.00 Dyrektor ZSP nr 1 – Michał Świerzbiński, trwała ponad 2 godziny.   
      Przegląd upłynął, jak zwykle, w miłej i przyjacielskiej atmosferze. Licznie zgromadzona publiczność z naszej szkoły mogła posłuchać pięknych, tradycyjnych kolęd w ciekawych i nowoczesnych aranżacjach oraz podziwiać piękne bożonarodzeniowe szopki i bombki wykonane przez uczestników Przeglądu rozmaitymi technikami.
                  Wykonawcy byli oceniani w trzech kategoriach konkursowych: solistów, bombek i szopek bożonarodzeniowych.
                  W kategorii solistów zostali nagrodzeni:
      W klasach I – IIII miejsce zajęła Maja Siczek ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Terespolu,  drugą lokatę otrzymała Lidia Sacharuk z Nepli. Na trzeciej pozycji uplasowała się Amelia Lewczuk z naszej szkoły, a na czwartym miejscu Barbara Chomiuk z Nepli.
      W klasach IV – VII nagrodę zdobył reprezentant gospodarzy Maciej Badalski,  II miejsce Hanna Badnarzak (“Jedynka”), a trzecie Gabriela Kurkowiak z Małaszewicz.
      Wśród najstarszych 1 miejsce zdobyła Małgorzata Wasiluk, a drugie Zuzanna Andrzejuk.
      Dużo emocji wzbudziły szopki betlejemskie, które zachwycały pomysłowością, szczegółami, precyzją i różnorodnością. Najładniejsze, według Jury, były szopki Hanny Łozak (Kobylany) i Julii Kurowskiej (“Jedynka”); drugie miejsca otrzymali uczestnicy: Karmasz Martyna (Neple) i Weronika Grom (Małaszewicze). Na trzecich miejscach uplasowali się: Jakub Łukasiuk (“Jedynka”), Krzysztof Zbaracki (Małaszewicze) i Adrian Skowronek (Kobylany). Czwarte miejsce należało do Dominika Krzyżanowskiego (Neple).  
      Nad sprawiedliwym ocenianiem czuwało specjalnie w tym celu powołane JURY. W jego skład weszli gospodarze i goście zaproszeni – Dyrektor naszej szkoły - Michał Świerzbiński, Dyrektor Miejskiego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Terespolu, pani Anna Pietrusik  i Dyrektor Biblioteki Publicznej w Terespolu pani Agata Saj.
      Widzom, uczestnikom Przeglądu i Jurorom podobały się również bombki. Tak jak szopki oceniane były w dwu kategoriach wiekowych. Zachwyciły pomysłowością, dokładnością, pracowitością wykonania i kolorami. Pierwsze miejsca przyznano Antoniemu Luther (“Jedynka”) i Marcelowi Zbarackiemu (Małaszewicze). Drugie miejsca przypadły Patrycji Mikołajczuk (Neple) i Klaudii Wysokińskiej (Małaszewicze). Trzecie miejsca zajęły Aniela Terpiłowska (“Jedynka”) i Hanna Terpiłowska (“Jedynka”). Wyróżnienia otrzymali Mikołaj Krzyżanowski (Neple), Izabela Pomorska (Małaszewicze), Korneliusz Lubeńczuk (Kobylany), Karolina Wysokińska (Małaszewicze) i Julia Rafałko (“Jedynka”).
                  Wszyscy wykonawcy otrzymali upominki i nagrody, które ufundowali Darczyńcy:
      • Miasto Terespol – na czele z Burmistrzem, Jackiem Danielukiem;
      • Radosław Sebastianiuk – Radny Powiatu Bialskiego;
      • Wojciech Mitura - Radny Powiatu Bialskiego i właściciel Szkoły nauki jazdy „Auto-Driver”,
      • Agnieszka i Jacek Góreccy - sklep wędkarski „Aga”;
      • Jerzy Jaworski - Właściciel Hurtowni artykułów chemicznych „Pantera”;
      • Ewa i Tomasz Androsiukowie - właściciele “Galerii Zacisze” oferujący najem lokali usługowo-handlowych;
      • Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Terespolu na czele z prezesem Jackiem Szczepaniakiem;
      • Waldemar Czarnecki - Kancelaria Audytorska „Libra”;
      • Dorota Szprychel - Radna Rady Miasta Terespol;
      • Agnieszka Drab - właścicielka Restauracji “Galeria Smaków”;
      • Marcin Szprychel - właściciel firmy Amper Solution oferującej usługi elektryczne oraz w zakresie fotovoltaiki, pomp ciepła i klimatyzacji;
      • Waldemar Wróblewski - Radny Rady Miasta Terespol;
      • Krzysztof Prokopiuk - Radny Rady Miasta Terespol;
      • Barbara Saj – Radna Rady Miasta Terespol.
      Jako społeczność szkolna jesteśmy wdzięczni wszystkim Darczyńcom, którzy okazali swoje wielkie serca i nieprzebraną hojność. Gdyby nie Oni, uczestnicy nie otrzymaliby tak wspaniałych nagród.
      Nad nagłośnieniem przez cały Przegląd czuwał p. Tomasz Jezuit, dekorację sali wykonała p. Edyta Drobysz, opiekę nad słodkim stołem sprawowała pani Barbara Misiejuk, która również przygotowała wystawę szopek konkursowych. Liderem zespołu była p. Dorota Szprychel.
      Organizatorzy żywią nadzieję, że w przyszłym roku Przegląd „Już gwiazdeczka się kolebie” będzie jeszcze bardziej udany.


       
     • Pierniczkowe warsztaty u Jeżyków

     • Przed świetami Bożego Narodzenia w grupie Jeżyków odbyły się warsztaty ozdabiania pierniczków. Planowany był występ jasełkowy, ale w miesiącu grudniu dzieci często chorowały co za tym idzie w grupie uczęszczało po kilkoro dzieci. Pani Agnieszka przedstawiła dzieciom bożonarodzeniowe tradycje oraz pokazła dzieciom jak się robi lukier po czym przedszkolaki miały możliwość wykazania się swoją kreatywnością. Gościnnie zaprosiliśmy grupę Skowronków. Wychowawczynie i dzieci wspolnie odśpiewały kolędy oraz złożyły życzenia. 
      Dziękujemy serdecznie rodzicom za upieczenie pierniczków.

      Wychowawczynie z grupy Jeżyki  

     • Smaczni, zdrowo, kolorowo

     • W naszym przedszkolu zorganizowano konkurs fotograficzny pt. "Smaczniez zdrowo, kolorowo!". Celem konkursu było promowanie zdrowego stylu odżywiania oraz wspólnego spędzania czasu w gronie rodzinnym. W konkursie uczestniczyły wszystkie grupy przedszkolne, dzieci otrzymały drobne upominki i dyplomy. Serdecznie gratulujemy!!!

     • WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO “POLSKA - MOJA OJCZYZNA”

     • W konkursie zorganizowanym w ramach Szkolnego Programu Wychowawczo – Profilaktycznego przez nauczycielkę, Dorotę Szprychel wzięło udział 22 uczniów, którzy przygotowali prace plastyczne wykonane dowolnymi technikami, związane z naszą Ojczyzną - Polską. Na pracach można było znaleźć symbole narodowe, polskie krajobrazy oraz postaci kojarzące się z naszym krajem. Komisja Konkursowa, w której były panie: Barbara Misiejuk i Dorota Szprychel, miała problem z wyłonieniem najlepszych prac. Przyznała dwa pierwsze, dwa drugie i dwa trzecie miejsca oraz pięć wyróżnień.
      I - Maja Dawidiuk i Karolina Mikołajczuk
      II – Marta Korneluk i Kamila Golec
      III – Zosia Kral i Jakub Łukasiuk
      Wyróżnienia - Martyna Hurman, Zosia Przygocka, Antoni Luther, Hanna Terpiłowska, Nikola Gryta.
      Dyplomy i nagrody zostały rozdane podczas apelu 21.12.2022 r. Nagrody zostały ufundowane przez Radę Rodziców. Żaden uczeń biorący udział w konkursie nie został bez nagrody, bowiem zarówno fundator nagród jak i Jury docenili pracę każdego uczestnika.

     • PODSUMOWANIE PRACY SU 1-3 W I SEMESTRZE 2022/2023

     • Samorząd Uczniowski klas 1-3 przeprowadził w październiku akcję zbiórki zniczy na groby zmarłych nauczycieli i uczniów naszej szkoły. Zebrane znicze przekazano SU klas starszych, który na początku listopada zapalił te znicze na cmentarzu.
      W listopadzie i na początku grudnia SU 1-3 przeprowadził w całej szkole akcję na rzecz Schroniska “Azyl” w Białej Podlaskiej. Zebrano ponad 100 kg mokrej i suchej karmy oraz kołdry, koce i akcesoria dla zwierząt. 6 grudnia opiekun SU 1-3, pani Dorota Szprychel zawiozła zebrane artykuły do schroniska. Wszystkim uczniom naszej szkoły dziękujemy za włączenie się do akcji.
      10 listopada podczas apelu przygotowanego przez przedszkolaków opiekun SU rozdał uczniom i pracownikom szkoły zgromadzonym na uroczystości specjalnie przygotowane na tę okazję kotyliony.
      24 listopada odbyła się dyskoteka andrzejkowa. Została zorganizowana przy współpracy SU 1-3 i SU 4-8.  Pieniądze ze sprzedaży wejściówek, wróżb i sklepików umożliwią działalność Samorządów Uczniowskich, którą przez ostatnie lata utrudniała pandemia.
      25 listopada w klasach 1-3 obchodzony był Dzień Pluszowego Misia. Uczniowie przynieśli do szkoły swoje ulubione pluszaki, a niektórzy nawet w pluszowe misie … się przemienili.
      6 grudnia został zorganizowany w klasach 1-3 “Czerwony Dzień”. Tego dnia uczniowie klas 1-3 przyszli ubrani na czerwono, a wielu z nich miało na sobie elementy kojarzące się z Mikołajem, bo “Czerwony Dzień” miał właśnie na celu obchody Mikołajek. Wszystkie klasy odwiedził św. Mikołaj, którego wspierali uczniowie z SU 1-3 i 4-8, i który rozdał uczniom słodkie pierniczki. We wszystkich klasach wychowawcy przeprowadzili sesje zdjęciowe.
      Opiekun SU, Dorota Szprychel, zorganizował konkurs na najpiękniejszą bombkę. Nagrody w konkursie ufundowane zostały ze środków SU oraz opiekuna przy wielkim wsparciu jednego z rodziców z klasy 1a. Wyniki konkursu podane zostaną w oddzielnej informacji.

       

     • WYNIKI KONKURSU DLA UCZNIÓW KLAS 1-3 NA NAJŁADNIEJSZĄ BOMBKĘ

     • W ogłoszony przez Su 1-3 konkursie na najładniejszą bombkę udział wzięło 30 uczniów, którzy przygotowali bombki różnej wielkości wykonane różnymi technikami. Komisja konkursowa, w skład której weszły panie: Barbara Misiejuk i Dorota Szprychel miała nie lada orzech do zgryzienia, bowiem prace konkursowe były wykonane nad wyraz pięknie, pomysłowo i wielkim nakładem pracy. Wybranie bombek najbardziej odpowiadających kryteriom, w tym kryterium samodzielności, było niezwykle trudne. Po ponad godzinnym spotkaniu komisja postanowiła nagrodzić łącznie sześcioro uczniów oraz wyróżnić ośmioro:

      1. Hanna Terpiłowska i Antoni Luther

      2. Martynka Czapska i Hanna Pakuła

      3. Zosia Kubicka i Jakub Łukasiuk

      Wyróżnienia- Wiktoria Labrenz, Hanna Dac, Zosia Przygocka, Antoni Antoniuk, Karol Chojecki, Antoni Jaroszuk, Michalina Chiluk, Filip Mielniczuk.
      Komisja Konkursowa doceniła wkład pracy wszystkich uczestników. Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie otrzymali dyplomy oraz nagrody, które zostały ufundowane przez SU 1-3, opiekuna SU, Dorotę Szprychel oraz przy wsparciu jednego z rodziców z klasy 1a.
      Nagrodzonym gratulujemy, a wszystkim uczniom dziękujemy za udział w konkursie. Jeśli tym razem się nie udało, to może uda się w innych zmaganiach, których w tym roku szkolnym na pewno jeszcze nie zabraknie.

    • Świątecznie u Sówek
     • Świątecznie u Sówek

     • Grupa Sówek wraz z wychowawczyniami bardzo solidnie przygotowywała się do świąt Bożego Narodzenia. Mimo niewielkiej frekwencji udało się pięciolatkom przygotować piękne Jasełka, których nagranie otrzymali rodzice. Z przedstawieniem świątecznym Sówki udały się także do młodszych kolegów i koleżanek, oczarowując maluchy swoim występem.
      Sówki znakomicie bawiły się także podczas słodkich warsztatów, dekoraując pierniczki wykonane przez rodziców. Pyszne pierniczki szybko znikały z talerzyków, na szczęście udało się kilka uratować i dzieci zabrały je do domu, aby poczestować rodziców. 

                                                                                                                             M.G