• Bezpieczne ferie zimowe

   23.01.2023 17:16

   12 stycznia w naszej szkole odbył się apel poświęcony bezpieczeństwu podczas ferii zimowych. Uczniowie klas drugich w krótkiej części artystycznej przedstawili najważniejsze zasady postępowania podczas zimowego odpoczynku. Nie zabrakło również piosenek o zimie. Miejmy nadzieję, że nadchodzące dni wolne będą przebiegały zgodnie z zaprezentowanymi zasadami, a my zdrowi i cali powrócimy do szkoły.

   A.Roguska, E.Królik

  • Przybieżeli do Betlejem…

   23.01.2023 17:11

   Już po raz piętnasty dźwięki pięknych polskich kolęd rozbrzmiewały w murach naszej szkoły za sprawą niezwykłego koncertu – WIECZORU KOLĘD, który na stałe wpisał się w kalendarz uroczystości odbywających się w naszej Jedynce.
   10 stycznia w pięknie udekorowanej i oświetlonej sali rozpoczęliśmy wspólne kolędowanie. Koncert otworzył Dyrektor Szkoły – Michał Świerzbiński. Jako pierwsi wystąpili trzecioklasiści. Uczniowie, pod opieką wychowawczyń Elizy Lańskiej i Edyty Krzemińskiej, zaprezentowali swoje zdolności aktorskie i wokalne w Jasełkach opowiadających o narodzinach Dzieciątka Jezus.
   W dalszej części tego wyjątkowego spotkania mogliśmy wysłuchać kolęd i pastorałek w wykonaniu naszej młodzieży, którą do występów przygotował Tomasz Jezuit.
   Dzięki wsparciu finansowemu Rady Rodziców po koncercie goście mogli poczęstować się pysznym bigosem, przygotowanym przez panie pracujące w naszej kuchni. Nie zabrakło też słodkości, o które zadbał Samorząd Uczniowski.
   Koncert zorganizowały pomysłodawczyni Anna Skolimowska i Anna Kudelska. Pomocą w przygotowaniach służyły Anna Roguska i Barbara Misiejuk. Dekoracją sali zajęła się Edyta Drobysz, o oświetlenie zadbał Piotr Skolimowski.
   Nastrój, jaki towarzyszył temu wydarzeniu spowodował, że jeszcze na moment każdy z nas mógł wrócić myślami do wieczoru wigilijnego i w gronie przyjaciół zaśpiewać wspólnie kolędy.
   Serdecznie dziękujemy i zapraszamy za rok…

   AS

  • Gwiazdeczka kolebała się po raz dwudziesty drugi

   13.01.2023 16:00
   Szkoła Podstawowa nr 1 w Terespolu już czwarty raz była gospodarzem Przeglądu „Już gwiazdeczka się kolebie”. Pierwszy odbył się w 2000 roku w SP nr 2. Tegoroczna edycja miała miejsce 11 stycznia 2023 r. w sali gimnastycznej ZSO nr 1 w Terespolu.
               Wśród uczestników znaleźli się przedstawiciele większości szkół z miasta i gminy Terespol. Przybyli uczniowie Zespołu Szkół Podstawowych im. Kornela Makuszyńskiego w Małaszewiczach, Zespołu Szkół im. Orła Białego w Kobylanach, Szkoły Podstawowej im. J. U. Niemcewicza w Neplach oraz przedstawiciele naszej “Jedynki”. Ogółem startowało 28 miłośników kolęd, pastorałek i rękodzieła bożonarodzeniowego, w tym samodzielnie wykonanych bombek i szopek betlejemskich. Cieszy fakt, że tradycje bożonarodzeniowe są ciągle popularne wśród najmłodszych odbiorców, a szkoły i nauczyciele znajdują w tak przepełnionych planach dnia czas na rozbudzanie w uczniach zainteresowań folklorem i uwrażliwianie ich na piękno słowa śpiewanego i samodzielnie wykonywanych ozdób.
   Uroczystość, którą uroczyście otworzył kilka minut po 9.00 Dyrektor ZSP nr 1 – Michał Świerzbiński, trwała ponad 2 godziny.   
   Przegląd upłynął, jak zwykle, w miłej i przyjacielskiej atmosferze. Licznie zgromadzona publiczność z naszej szkoły mogła posłuchać pięknych, tradycyjnych kolęd w ciekawych i nowoczesnych aranżacjach oraz podziwiać piękne bożonarodzeniowe szopki i bombki wykonane przez uczestników Przeglądu rozmaitymi technikami.
               Wykonawcy byli oceniani w trzech kategoriach konkursowych: solistów, bombek i szopek bożonarodzeniowych.
               W kategorii solistów zostali nagrodzeni:
   W klasach I – IIII miejsce zajęła Maja Siczek ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Terespolu,  drugą lokatę otrzymała Lidia Sacharuk z Nepli. Na trzeciej pozycji uplasowała się Amelia Lewczuk z naszej szkoły, a na czwartym miejscu Barbara Chomiuk z Nepli.
   W klasach IV – VII nagrodę zdobył reprezentant gospodarzy Maciej Badalski,  II miejsce Hanna Badnarzak (“Jedynka”), a trzecie Gabriela Kurkowiak z Małaszewicz.
   Wśród najstarszych 1 miejsce zdobyła Małgorzata Wasiluk, a drugie Zuzanna Andrzejuk.
   Dużo emocji wzbudziły szopki betlejemskie, które zachwycały pomysłowością, szczegółami, precyzją i różnorodnością. Najładniejsze, według Jury, były szopki Hanny Łozak (Kobylany) i Julii Kurowskiej (“Jedynka”); drugie miejsca otrzymali uczestnicy: Karmasz Martyna (Neple) i Weronika Grom (Małaszewicze). Na trzecich miejscach uplasowali się: Jakub Łukasiuk (“Jedynka”), Krzysztof Zbaracki (Małaszewicze) i Adrian Skowronek (Kobylany). Czwarte miejsce należało do Dominika Krzyżanowskiego (Neple).  
   Nad sprawiedliwym ocenianiem czuwało specjalnie w tym celu powołane JURY. W jego skład weszli gospodarze i goście zaproszeni – Dyrektor naszej szkoły - Michał Świerzbiński, Dyrektor Miejskiego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Terespolu, pani Anna Pietrusik  i Dyrektor Biblioteki Publicznej w Terespolu pani Agata Saj.
   Widzom, uczestnikom Przeglądu i Jurorom podobały się również bombki. Tak jak szopki oceniane były w dwu kategoriach wiekowych. Zachwyciły pomysłowością, dokładnością, pracowitością wykonania i kolorami. Pierwsze miejsca przyznano Antoniemu Luther (“Jedynka”) i Marcelowi Zbarackiemu (Małaszewicze). Drugie miejsca przypadły Patrycji Mikołajczuk (Neple) i Klaudii Wysokińskiej (Małaszewicze). Trzecie miejsca zajęły Aniela Terpiłowska (“Jedynka”) i Hanna Terpiłowska (“Jedynka”). Wyróżnienia otrzymali Mikołaj Krzyżanowski (Neple), Izabela Pomorska (Małaszewicze), Korneliusz Lubeńczuk (Kobylany), Karolina Wysokińska (Małaszewicze) i Julia Rafałko (“Jedynka”).
               Wszyscy wykonawcy otrzymali upominki i nagrody, które ufundowali Darczyńcy:
   • Miasto Terespol – na czele z Burmistrzem, Jackiem Danielukiem;
   • Radosław Sebastianiuk – Radny Powiatu Bialskiego;
   • Wojciech Mitura - Radny Powiatu Bialskiego i właściciel Szkoły nauki jazdy „Auto-Driver”,
   • Agnieszka i Jacek Góreccy - sklep wędkarski „Aga”;
   • Jerzy Jaworski - Właściciel Hurtowni artykułów chemicznych „Pantera”;
   • Ewa i Tomasz Androsiukowie - właściciele “Galerii Zacisze” oferujący najem lokali usługowo-handlowych;
   • Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Terespolu na czele z prezesem Jackiem Szczepaniakiem;
   • Waldemar Czarnecki - Kancelaria Audytorska „Libra”;
   • Dorota Szprychel - Radna Rady Miasta Terespol;
   • Agnieszka Drab - właścicielka Restauracji “Galeria Smaków”;
   • Marcin Szprychel - właściciel firmy Amper Solution oferującej usługi elektryczne oraz w zakresie fotovoltaiki, pomp ciepła i klimatyzacji;
   • Waldemar Wróblewski - Radny Rady Miasta Terespol;
   • Krzysztof Prokopiuk - Radny Rady Miasta Terespol;
   • Barbara Saj – Radna Rady Miasta Terespol.
   Jako społeczność szkolna jesteśmy wdzięczni wszystkim Darczyńcom, którzy okazali swoje wielkie serca i nieprzebraną hojność. Gdyby nie Oni, uczestnicy nie otrzymaliby tak wspaniałych nagród.
   Nad nagłośnieniem przez cały Przegląd czuwał p. Tomasz Jezuit, dekorację sali wykonała p. Edyta Drobysz, opiekę nad słodkim stołem sprawowała pani Barbara Misiejuk, która również przygotowała wystawę szopek konkursowych. Liderem zespołu była p. Dorota Szprychel.
   Organizatorzy żywią nadzieję, że w przyszłym roku Przegląd „Już gwiazdeczka się kolebie” będzie jeszcze bardziej udany.


    
  • Finał konkursu plastyczno – językowego na kartkę Bożonarodzeniową w języku angielskim

   03.01.2023 21:41

   W grudniu odbył się szkolny konkurs plastyczno-językowy na kartkę świąteczną, inspirowaną świętami Bożego Narodzenia, z umieszczonymi w niej życzeniami w języku angielskim.

   Był on skierowany do uczniów klas I-III oraz IV-VI. Został zorganizowany przez nauczycielki języka angielskiego – Jolantę  Konarską oraz Annę Puczka. Celem konkursu było wzbudzanie zainteresowania językiem obcym oraz kultywowanie tradycji pisania kartek świątecznych. Wszystkie prace biorące udział w konkursie zostały zamieszczone na wystawie szkolnej.

   A.Puczka, J.Konarska

  • PODSUMOWANIE PRACY SU 1-3 W I SEMESTRZE 2022/2023

   03.01.2023 21:48

   Samorząd Uczniowski klas 1-3 przeprowadził w październiku akcję zbiórki zniczy na groby zmarłych nauczycieli i uczniów naszej szkoły. Zebrane znicze przekazano SU klas starszych, który na początku listopada zapalił te znicze na cmentarzu.
   W listopadzie i na początku grudnia SU 1-3 przeprowadził w całej szkole akcję na rzecz Schroniska “Azyl” w Białej Podlaskiej. Zebrano ponad 100 kg mokrej i suchej karmy oraz kołdry, koce i akcesoria dla zwierząt. 6 grudnia opiekun SU 1-3, pani Dorota Szprychel zawiozła zebrane artykuły do schroniska. Wszystkim uczniom naszej szkoły dziękujemy za włączenie się do akcji.
   10 listopada podczas apelu przygotowanego przez przedszkolaków opiekun SU rozdał uczniom i pracownikom szkoły zgromadzonym na uroczystości specjalnie przygotowane na tę okazję kotyliony.
   24 listopada odbyła się dyskoteka andrzejkowa. Została zorganizowana przy współpracy SU 1-3 i SU 4-8.  Pieniądze ze sprzedaży wejściówek, wróżb i sklepików umożliwią działalność Samorządów Uczniowskich, którą przez ostatnie lata utrudniała pandemia.
   25 listopada w klasach 1-3 obchodzony był Dzień Pluszowego Misia. Uczniowie przynieśli do szkoły swoje ulubione pluszaki, a niektórzy nawet w pluszowe misie … się przemienili.
   6 grudnia został zorganizowany w klasach 1-3 “Czerwony Dzień”. Tego dnia uczniowie klas 1-3 przyszli ubrani na czerwono, a wielu z nich miało na sobie elementy kojarzące się z Mikołajem, bo “Czerwony Dzień” miał właśnie na celu obchody Mikołajek. Wszystkie klasy odwiedził św. Mikołaj, którego wspierali uczniowie z SU 1-3 i 4-8, i który rozdał uczniom słodkie pierniczki. We wszystkich klasach wychowawcy przeprowadzili sesje zdjęciowe.
   Opiekun SU, Dorota Szprychel, zorganizował konkurs na najpiękniejszą bombkę. Nagrody w konkursie ufundowane zostały ze środków SU oraz opiekuna przy wielkim wsparciu jednego z rodziców z klasy 1a. Wyniki konkursu podane zostaną w oddzielnej informacji.

   Bombki zgromadzone w konkursie opiekunka SU zawiozła 21 grudnia do Domu Pomocy Społecznej w Kostomłotach wraz z życzeniami świątecznymi od uczniów, nauczycieli i dyrekcji. Dwa pudła pięknych bombek wzbudziły entuzjazm u podopiecznych placówki i pracowników, którzy bożonarodzeniowe życzenia przekazali również naszej społeczności szkolnej. Bardzo się cieszymy, że wśród dzieci wzrasta świadomość, czym są DPS-y i chęć wywołania uśmiechów na twarzach tych, którzy potrzebują wsparcia.