• Laboratoria Przyszłości

   • 30.08.2022 16:27
   •             Nasza Szkoła  bierze udział w projekcie Laboratoria Przyszłości, którego celem jest budowanie kreatywnych i technicznych kompetencji wśród uczniów. To  inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Ideą przedsięwzięcia jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).
                W ramach Laboratoriów Przyszłości organ prowadzący szkołę otrzymał od państwa wsparcie finansowe w wysokości 125 700 złotych. Wszystkie środki zostały przeznaczone na zakup sprzętu i oprogramowania do wykorzystywania na obowiązkowych zajęciach edukacyjnych oraz na lekcjach dodatkowych.
                Zakupiliśmy drukarkę 3D wraz z zapasem filamentu w różnych kolorach. Do drukarki dokupiliśmy, kompatybilny z nią skaner, głowicę grawerującą oraz laptop do jej obsługi. Szkoła wzbogaciła się również w sprzęt do rejestracji obrazu i dźwięku – wysokiej klasy aparat fotograficzny z osprzętem (statyw, gimbal, dodatkowy obiektyw, lampa błyskowa, mikrofon, lampy na statywach do oświetlania planu), zestaw nagłownych mikrofonów bezprzewodowych. Zakupiliśmy również mikrokontroler, stacje lutownicze wraz z akcesoriami i zestawami do nauki lutowania.
                Istotną część funduszy pochłonęły Gogle Wirtualnej Rzeczywistości (VR) wraz z akcesoriami i oprogramowaniem wspierającym ich funkcjonowanie oraz dostęp do platformy z online z materiałami do wykorzystywania na zajęciach edukacyjnych.
                Zakupiliśmy również klocki do samodzielnej konstrukcji z akcesoriami oraz obudowa dydaktyczną (podręczniki z gotowymi projektami do wykonania). Nabyliśmy dwa  rodzaje takich klocków: do nauki mechaniki i elektroniki. Kupiliśmy również zestaw do nauki kodowania i programowania robotów, zawiera on roboty oraz materiały do ich programowania. 
                Nowy sprzęt wzbogaci również pracownie biologiczno-chemiczną i fizyczną (wysokiej jakości mikroskop klasyczny z kamerą cyfrową oraz mikroskop cyfrowy z wbudowanym wyświetlaczem, pirometr, zasilacz laboratoryjny, zestawy do budowania obwodów elektrycznych). Do przedmiotów matematyczno-przyrodniczych (matematyka, fizyka, chemia, geografia) zakupiliśmy również multimedialne pracownie, które zawierają ogromną bazę materiałów online do wykorzystywania na zajęciach.
                Wszystkie zakupione materiały będą wykorzystywane na obowiązkowych zajęciach w klasach od pierwszej do ósmej. Przy takim bogactwie i różnorodności zakupionych pomocy, praktycznie każdy nauczyciel będzie mógł je wykorzystywać na swoich lekcjach. Jedynym ograniczeniem jest pomysłowość i kreatywność. Przygotowaliśmy również wybór dodatkowych zajęć dla uczniów z robotyki, konstruowania, programowania, elektroniki tak aby jeszcze efektywniej wykorzystywać zakupiony sprzęt.
                Dzięki pozyskanemu sprzętowi nasi uczniowie  będą mogli uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności: sprawności manualne i techniczne, umiejętność samodzielnego i twórczego myślenia, myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej.  
    Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwoli uczniom rozwijać swoje zainteresowania w kolejnych co najmniej pięciu latach szkolnych, począwszy od roku szkolnego 2022/2023, podczas średnio co najmniej 3 godzin zajęć w każdym tygodniu nauki. Informacje na temat realizacji tego projektu będą na bieżąco umieszczane na stronie internetowej naszej szkoły.

     Więcej informacji na temat tego projektu znajduje się na stronie https://www.gov.pl/web/laboratoria/

    Małgorzata Kamińska
    Szkolny koordynator programu Laboratoria Przyszłości
     
   • Wróć do listy artykułów