• Poznajemy zawód strażaka, czyli siódmoklasiści w OSP Terespol

   07.06.2023 13:56


   W ramach zajęć doradztwa zawodowego uczniowie klasy 7 odwiedzili OSP w Terespolu. Strażacy opowiedzieli młodzieży o pracy straży pożarnej, opowiadając o ścieżce kariery i kolejnych etapach edukacyjnych, niezbędnych w wykonywaniu tego zawodu. Zademonstrowali sprzęt oraz pokazali remizę strażacką. Ta nietypowa, ale wyjątkowo ciekawa i pełna treści lekcja doradztwa zawodowego bardzo podobała się młodzieży zwłaszcza, że wśród nich są uczniowie zamierzający w przyszłości wykonywać ten zawód.

   Kamila Korneluk

  • Wyjątkowe prace konkursowe

   Wyjątkowe prace konkursowe

   21.06.2021 12:43

   Rozstrzygnięte zostały konkursy plastyczno-techniczne oraz językowe przeprowadzone w klasach I-III, odbywające się w ramach planu doradztwa zawodowego odbywającego się w szkole.
   Pierwszoklasiści przygotowali piękne obrazki prezentujące różne zawody - pojawił się m.in. piłkarz, kosmetyczka oraz rolnik. W tej kategorii przyznane zostały następujące miejsca:

   I miejsce – Maja Siczek (Ia)  oraz Paweł Jakimiuk (I b)

   II miejsce – Ewa Wiśniewska (Ic), Amelia Lewczuk (Ia),  Amelia Beniuk (I c) oraz Michał Jakuszko (I a)

   III miejsce – Karol Chojecki (I c) oraz Filip Nazaruk (I a)

   Wyróznienia: Anna Pilska (Ic) oraz Zofia Kral (Ic)

   Drugoklasiści pisali wierszyki na temat zawodów. Wpłynęły dwie prace literackie:

    

   I miejsce – Amelia Kurkowska (IIc)

   II miejsce – Martyna Jakimiak (II c)

   Wszystkim dzieciom serdecznie dziekujemy za wzięcie udziału w konkursach i gratulujemy wykonania tak pieknych i wyjatkowych prac.
    

   Kamila Korneluk

  • 100 lat Strażakom i Kominiarzom

   100 lat Strażakom i Kominiarzom

   03.05.2020 15:59

   Dzień Strażaka oraz Kominiarza

    

   4 maja możemy złożyć życzenia przedstawicielom dwóch grup zawodowych – Strażakom oraz Kominiarzom.

   Dzień Straży Pożarnej – „Międzynarodowy Dzień Strażaka”, (ang. International Firefighters' Day) jest międzynarodowym świętem strażaków. Obchodzone jest w dniu wspomnienia w Kościele katolickim Świętego Floriana -  patrona strażaków.

   W Polsce od 2003 roku Dzień Strażaka obchodzony jest jako święto zawodowe, ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.

   Strażacy codziennie ryzykują zdrowie i życie, niosąc pomoc podczas pożarów, ale również wypadków drogowych czy powodzi. Nierzadko płacą za to najwyższą cenę

   W Polsce świętuje w tym dniu zarówno Państwowa, jak i Ochotnicza Straż Pożarna.

   Zachęcam do obejrzenia prezentacji o strażaku Florku oraz zdjęć przedstawiających podstawowe wyposażenie strażaka, a także prezentacji na temat pracy Kominiarza.

   KK
   Atrybuty_strazaka.pdf
   Dzien_Kominiarza_-_4_maja.pdf
   Cieple_zimne_(1).pdf
   Strazak_Florek_i_koty-prezentacja_do_scenariusza_zajec.pdf

  • Dzień Weterynarza oraz Florystki

   Dzień Weterynarza oraz Florystki

   26.04.2020 11:46

   27 kwietnia obchodzimy kilka nietypowych świąt - tym Dzień Weterynarza oraz Dzień Florysty.

   Zawód weterynarza jest niezwykle ważny i bardzo potrzebny – gdy nasze ukochane zwierzątko jest chore, jego pomoc jest niezbędna. Lekarz weterynarz zajmuje się zarówno zwierzętami domowymi, jak i hodowlanymi. To oni niosą pomoc także zwierzętom dzikim, które ulegają wypadkom. Weterynarze wydają opinie oraz orzeczenia lekarsko-weterynaryjne, kontrolują mięsa oraz produkty pochodzenia zwierzęcego.

   Aby zostać weterynarzem należy skończyć studia na wydziale medycyny weterynaryjnej, a potem złożyć przysięgę, która łączy się z Kodeksem Etyki Lekarza Weterynarii.

   Zupełnie innym zawodem jest florysta – w tym wypadku także mamy do czynienia z przyrodą, tylko w innym charakterze. Florysta to osoba, która tworzy dekoracje roślinne – od niewielkich bukiecików, po ogromne przestrzenne konstrukcje.

   Floryści dbają o piękny wygląd pomieszczeń, a także zajmują się wizualną oprawą wielu uroczystości.  Florystów spotykamy głownie w kwiaciarniach, ale coraz popularniejsze są już profesjonalne firmy dekoratorskie.

   Aby zostać florystą można kształcić się w różny sposób, jednym z nich jest uczestniczenie w kursach oraz szkoleniach florystycznych.

   O ile weterynarz powinien być człowiekiem cierpliwym, wrażliwym i troskliwym, to florystę powinny cechować poczucie estetyki, wyobraźni i zdolności manualne. Może ktoś z Was zostanie kiedyś cenionym weterynarzem lub niezwykle kreatywnym florystą?

   Starszych uczniów zachęcam do obejrzenia filmików:

   https://www.youtube.com/watch?v=JbfazqDwkHY

   https://www.youtube.com/watch?v=tw2sUB9fyLc

    

   KK
  • Wiosna ...cieplejszy wieje wiatr...

   21.03.2020 15:23

   Tak uczniowie II b przywitali wiosnę:)