• Laboratoria Przyszłości - Kodowanie za pomocą klocków Korbo

      02.12.2022 20:26

      #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci  Miesiąc listopad upłynął  w klasach trzecich na zabawie  i kodowaniu z wykorzystaniem klocków Korbo. Uczniowie tworzyli polecenia lub sekwencje poleceń dla określonego planu działania prowadzące do osiągnięcia celu. Dużą uciechę  sprawiły zagadki, zadania i łamigłówki, których rozwiązanie prowadziło do odkrywania algorytmów.

    • Laboratoria Przyszłości - Klocki Korbo

      31.10.2022 18:14
       W październiku trzecioklasiści nadal pracowali z użyciem klocków Korbo zakupionych w ramach rządowego programu wsparcia dla szkół – #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci. Dzięki zabawie w grupach uczniowie rozwijali nie tylko logiczne myślenie, ćwiczyli motorykę małą oraz koordynację wzrokowo- ruchową, ale także mogli kształtować przeróżne kompetencje. Atrakcyjność klocków i pracy w zespole wyzwala w uczniach kreatywność. Co było w wyobraźni, nabiera realnego kształtu. Dzieci mają dar wymyślania rozwiązań, na które dorośli by nie wpadli. Budowanie z klocków maszyn, które się faktycznie ruszają to nowy wymiar zabawy i nauki w jednym.
    • Drukarka 3D - pierwszy wydruk

      31.10.2022 16:29
      Drukarka 3D zakupiona w ramach rządowego programu wsparcia dla szkół – #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci przeszła test. Mamy pierwszy wydruk.
    • LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

      21.10.2022 08:07
       
                     Uczniowie klas trzecich w bieżącym roku szkolnym biorą udział w zajęciach organizowanych w ramach rządowego programu wsparcia dla szkół – #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci Dzięki atrakcyjnym pomocom dydaktycznym trzecioklasiści mogą uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności niezbędne w wykształceniu kompetencji potrzebnych w przyszłości.

                Uczniowie klas trzecich  podczas zajęć z programu „Laboratoria Przyszłości” po uporządkowaniu klocków KORBO  według kolorów, budowali kolorową autostradę i wiatraki z najdłuższymi ramionami. Frajdę sprawiało im dokonywanie pomiarów długości ułożonych elementów. Na kolejnych zajęciach Trzeciaki układali  ruchome obrazy. Największą radość dzieci miały podczas układania domu z wiatrakiem produkującym prąd- czystą energię i najdłuższy samochód. Wszystkie elementy kręciły się po założeniu korbki na wybranym kole zwanym kołem napędzającym. Zajęcia dzieciom bardzo się podobają.

      LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI zajęcia w klasie IIIc
        LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI zajęcia w klasie IIIb


      LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI zajęcia w klasie IIIa
    • Laboratoria Przyszłości

      30.08.2022 16:57

                  Nasza Szkoła  bierze udział w projekcie "Laboratoria Przyszłości", którego celem jest budowanie kreatywnych i technicznych kompetencji wśród uczniów. To inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Ideą przedsięwzięcia jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).
                  W ramach "Laboratoriów Przyszłości" organ prowadzący szkołę otrzymał od państwa wsparcie finansowe w wysokości 125 700 złotych. Wszystkie środki zostały przeznaczone na zakup sprzętu i oprogramowania do wykorzystywania na obowiązkowych zajęciach edukacyjnych oraz na lekcjach dodatkowych.
                  Zakupiliśmy drukarkę 3D wraz z zapasem filamentu w różnych kolorach. Do drukarki dokupiliśmy, kompatybilny z nią skaner, głowicę grawerującą oraz laptop do jej obsługi. Szkoła wzbogaciła się również w sprzęt do rejestracji obrazu i dźwięku – wysokiej klasy aparat fotograficzny z osprzętem (statyw, gimbal, dodatkowy obiektyw, lampa błyskowa, mikrofon, lampy na statywach do oświetlania planu), zestaw nagłownych mikrofonów bezprzewodowych. Zakupiliśmy również mikrokontroler, stacje lutownicze wraz z akcesoriami i zestawami do nauki lutowania.
                  Istotną część funduszy pochłonęły Gogle Wirtualnej Rzeczywistości (VR) wraz z akcesoriami i oprogramowaniem wspierającym ich funkcjonowanie oraz dostęp do platformy z online z materiałami do wykorzystywania na zajęciach edukacyjnych.
                  Zakupiliśmy również klocki do samodzielnej konstrukcji z akcesoriami oraz obudowa dydaktyczną (podręczniki z gotowymi projektami do wykonania). Nabyliśmy dwa  rodzaje takich klocków: do nauki mechaniki i elektroniki. Kupiliśmy również zestaw do nauki kodowania i programowania robotów, zawiera on roboty oraz materiały do ich programowania. 
                  Nowy sprzęt wzbogaci również pracownie biologiczno-chemiczną i fizyczną (wysokiej jakości mikroskop klasyczny z kamerą cyfrową oraz mikroskop cyfrowy z wbudowanym wyświetlaczem, pirometr, zasilacz laboratoryjny, zestawy do budowania obwodów elektrycznych). Do przedmiotów matematyczno-przyrodniczych (matematyka, fizyka, chemia, geografia) zakupiliśmy również multimedialne pracownie, które zawierają ogromną bazę materiałów online do wykorzystywania na zajęciach.
                  Wszystkie zakupione materiały będą wykorzystywane na obowiązkowych zajęciach w klasach od pierwszej do ósmej. Przy takim bogactwie i różnorodności zakupionych pomocy, praktycznie każdy nauczyciel będzie mógł je wykorzystywać na swoich lekcjach. Jedynym ograniczeniem jest pomysłowość i kreatywność. Przygotowaliśmy również wybór dodatkowych zajęć dla uczniów z robotyki, konstruowania, programowania, elektroniki tak aby jeszcze efektywniej wykorzystywać zakupiony sprzęt.
                  Dzięki pozyskanemu sprzętowi nasi uczniowie  będą mogli uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności: sprawności manualne i techniczne, umiejętność samodzielnego i twórczego myślenia, myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej.  
      Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwoli uczniom rozwijać swoje zainteresowania w kolejnych co najmniej pięciu latach szkolnych, począwszy od roku szkolnego 2022/2023, podczas średnio co najmniej 3 godzin zajęć w każdym tygodniu nauki. Informacje na temat realizacji tego projektu będą na bieżąco umieszczane na stronie internetowej naszej szkoły.
       Więcej informacji na temat tego projektu znajduje się na stronie https://www.gov.pl/web/laboratoria/

      Małgorzata Kamińska
      Szkolny koordynator programu Laboratoria Przyszłości