• Sentencja łacińska na maj

   19.05.2024 18:28

   Aleksandra Kulik, Jakub Skolimowski, Bartosz Łazuga, Katarzyna Selwesiuk, Mateusz Uss

  • "Sztuka Tworzenia Mydełek"

   07.05.2024 14:01

   W dniu 30 kwietnia 2024 roku w klasach drugich naszej szkoły zorganizowano lekcję otwartą pt. "Sztuka Tworzenia Mydełek". Inicjatywa ta została podjęta przez wychowawczynie klas II, panią Ewelinę Królik, Małgorzatę Tańczuk-Danieluk oraz panią Agnieszkę Kulicką.

   Podczas lekcji dzieci miały okazję poznać historię mydełka oraz sposoby jego wykonywania. Poprzez warsztaty praktyczne uczniowie mogli samodzielnie wykonać glicerynowe różane mydełka. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony uczniów, którzy chętnie angażowali się w proces tworzenia mydlanych kostek i dzielili się swoimi pomysłami.
   Należy również podkreślić, że w zajęciach chętnie wzięli udział inni nauczyciele, w tym również Pani Dyrektor Edyta Krzemińska, która z entuzjazmem wsparła naszą inicjatywę. Obecność gości dodatkowo wzbogaciła lekcję i stworzyła atmosferę sprzyjającą kreatywności i współpracy.
   Efekty tego wydarzenia były widoczne nie tylko wśród uczniów, ale także w całej szkole. Dzieci miały okazję rozwijać swoje zdolności manualne i artystyczne, jednocześnie ucząc się nowych technik i poznając historię rzemiosła mydlarskiego. Ponadto, lekcja otwarta przyczyniła się do integracji środowiska szkolnego poprzez zaangażowanie uczniów, nauczycieli oraz dyrekcji szkoły w wspólną aktywność.
   W efekcie naszych działań, dzieci opuściły zajęcia z dumą i satysfakcją, prezentując swoje własnoręcznie wykonane mydełka. Mamy nadzieję, że lekcja otwarta "Sztuka Tworzenia Mydełek" przyniosła nie tylko radość i satysfakcję uczniom, ale również zainspirowała ich do dalszego eksplorowania świata sztuki i rzemiosła.

  • ODKRYWANIE ŚWIATA POPRZEZ MUZYKĘ I FOTOGRAFIĘ

   07.05.2024 13:52

   W ramach innowacji pedagogicznej "Sztuka Emocji", która została wdrożona w klasach drugich, uczniowie uczestniczą w  fascynującej podróży po świecie emocji.

   Poprzez wyjątkowe podejście, łączące muzykę i fotografię, dzieci odkrywają bogactwo swoich uczuć i uczą się wyrażać je w różnorodny i twórczy sposób. Na ostatnich zajęciach skupiliśmy się na dwóch emocjach: spokoju i gniewie. Wykorzystując muzykę oraz fotografie, pomogliśmy naszym uczniom zgłębić te uczucia i zrozumieć, jak wpływają one na nasze życie codzienne. W trakcie zajęć dzieci miały okazję doświadczyć spokoju poprzez dźwięki i rytmy. Razem eksplorowaliśmy różne gatunki muzyki, od delikatnych melodii pianina po relaksujące dźwięki natury. W drugiej części zajęć skierowaliśmy naszą uwagę na emocję gniewu. Tym razem, zamiast dźwięków, użyliśmy obrazów, aby wyrazić to uczucie. Dzięki tej innowacji, nie tylko uczymy dzieci podstawowych umiejętności, ale również inspirujemy je do odkrywania siebie i otaczającego ich świata w nowy, ekscytujący sposób. 

    

   Małgorzata Tańczuk – Danieluk

   Agnieszka Kulicka

   Ewelina Królik

  • WIWAT TRZECI MAJ!

   07.05.2024 13:53

   Dnia 29 kwietnia 2024 roku odbył się apel z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

   Apel przygotowała klasa 5c z wychowawcą panią Dorotą Denis przy współpracy z panem Tomaszem Jezuitem i chórem CordaVox. Inscenizacja przypomniała najważniejsze wydarzenia związane z Konstytucją 3 Maja. Informacje wzbogaciły wiedzę historyczną o tym ważnym wydarzeniu patriotycznym. Podczas występu chór zaśpiewał piosenki patriotyczne i związane z naszą Ojczyzną. Dziękujemy uczniom za piękne przedstawienie, ciekawe stroje i zaangażowanie.

    
    
  • „Cudze chwalicie, swego nie znacie…”

   25.04.2024 11:27

   W ramach popularyzowania kulturowych walorów naszego regionu, promowania zdrowego stylu życia oraz kształcenia patriotycznego  klasa VI b pod opieką p. E. Rudzkiej oraz A. Skolimowskiej uczestniczyła w wycieczce do Kodnia.

              Podczas wyjazdu uczniowie brali udział w warsztatach kulinarnych prowadzonych przez p. Paulinę Pietrusik „Pannę Apteczkową”. Podczas zajęć uczniowie samodzielnie przygotowali cebularze i sodziaki. W czasie zajęć praktycznych p. Paulina Pietrusik nie tylko udzielała wskazówek kulinarnych, ale także poruszyła  inne zagadnienia. Opowiedziała o Kodniu, w kontekście dawnej osady młyńskiej tętniącej życiem z portem zbożowym na Bugu. Poruszyła tematy związane z  tradycjami i zwyczajami żywieniowymi regionu lubelskiego z uwzględnieniem kuchni związanej z historią i tradycjami rodu Sapiehów. Panna Apteczkowa omówiła także pojęcie produktu lokalnego, ze szczególnym uwzględnieniem terenu Lubelszczyzny na przykładzie Kodnia.

               Po zakończonej części praktycznej dzieci w ramach obiadu miały możliwość spróbowania lokalnych potraw, które same przygotowały i do których pani Paulina dołączyła zupę (z pokrzywą i szczawiem), kompoty, a także konfitury z pomarańczy, truskawek oraz syrop z sosny.

               Po zajęciach i obiedzie uczniowie w towarzystwie opiekunów oraz P. Pietrusik udali się do Bazyliki św. Anny, gdzie podziwiali  świątynię, Zwieńczeniem wycieczki było zwiedzenie pleneru rzeźbiarskiego „Panteon Sapieżyński” , którego  efektem jest 11 rzeźb właścicieli Kodnia z Rodu Sapiehów.

    

   E.R.