• IV Międzynarodowe Sarnackie Spotkania Szachowe Serpelice 02-06 lipca 2018r.

   04.08.2018 22:37

   IV Międzynarodowe Sarnackie Spotkania Szachowe odbyły się w Serpelicach w dniach 2-6 07. 2018 roku. Brali w nich udział szachiści z Polski, Ukrainy, Czech i Białorusi. W obozie szachowym w uroczym pensjonacie „Urocza” nasz Klub Szachowy MOK " Debiut" Terespol reprezentowało 8 osób: Marek Ferens, Sławomir Leszek, Mateusz Prokopiuk, Marta Michalak, Piotr i Krzysio Gołębiowscy, Kacper Marciniuk i Mikołaj Lesik. Również  w tym samym ośrodku  mieszkali szachiści z MUKS Gambit Międzyrzec Podl. z niezmordowanymi Bożeną i Tadeuszem Węgrzyniakami. Przez pięć dni codziennie  mieliśmy okazje integrować się wspólnie! Codzienna gra w szachy była połączona z wieloma innymi atrakcjami jak park linowy, rejs statkiem , ogniska, spotkanie z bractwem kurkowym, poznawanie wraz z przewodnikiem uroków i historii Serpelic. Organizator Pan Wojciech Szymański zapewnił wypełnienie czasu wolnego do ostatniej minuty przed ciszą nocną. Za to należą się mu bardzo szczere podziękowania! Zawody przebiegały w miłej atmosferze bariery językowe nie stanowiły problemu. Dlatego już dzisiaj możemy zapewnić o naszym uczestnictwie w następnych szachowych spotkaniach Sarnackich.

   Sławomir Leszek i Marek Ferens

  • VIII Bialska Liga Szachowa-turniej w Roskoszy

   07.05.2018 22:43

   28.04.2018 rok.

   Kolejny szósty już turniej odbył się w przepięknym pałacyku w Roskoszy. Wzięło w nim udział tylko 78 szachistów, w tym 12 uczniów Zespołu Szkół Publicznych nr 1 w Terespolu pod opieką Marka Ferensa, a  wyjazd kolejny raz zasponsorował nam Burmistrz Miasta Terespol Jacek Danieluk.

   W piękny wiosenny ciepły dzień walczyliśmy o kolejne punkty do końcowej klasyfikacji. Podsumowujące zawody odbędą się 26 maja w Serpelicach, gościnnie u Pana Wojtka Szymańskiego. Tu zostaną wręczone nagrody najlepszym szachistom z powiatu bialskiego i nie tylko. Przypomnę, że całą ligę bialską sędziowali Marek Uściński z Łomaz i Tadeusz Węgrzyniak z Miedzyrzeca Podl.

   W Roskoszy najlepiej wypadł Marek Prokopiuk, który w swojej kategorii wiekowej zajął I miejsce -  Gimnazjum chłopcy.

   Marta Michalak zajęła 5 miejsce w kategorii dziewcząt szkół gimnazjalnych.

   Piotr Gołębiowski był szósty, Filip Samociuk ósmy w kategorii szkół podstawowych klas IV-VI, a Krzyś Gołębiowski uplasował się na 8 miejscu w kategorii uczniów szkół podstawowych klas I-III.

   Pozostała część naszych uczniów pojechała bardziej po naukę …natomiast z różnych względów  (mecz piłki nożnej- dużo szachistów to piłkarze, wesela, spotkania rodzinne, grille i inne towarzyskie sytuacje) na zawody nie pojechało!?

   Chciałbym dodać, że planujemy jeszcze uczestniczyć w turnieju międzynarodowym w Serpelicach w dniach 2-5 lipca 2018roku. Będzie to nagroda dla najlepszych terespolskich szachistów, którzy będą mieli okazję zmierzyć swoje siły z najlepszymi zawodnikami z Białorusi, Czech, Słowacji , Serbii i Węgier!!!

   Tekst i foto: Marek Ferens

  • VIII Grand Prix Terespola w Szachach. Sesja II Wiosna.

   01.05.2018 20:49

   22 kwietnia. Niedziela. 
   Sala konferencyjna przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Terespolu.

   Zawody szachowe zgromadziły 41 osób z Terespola, Miedzyrzeca Podl., Łomaz, Białej Podl., Konstantynowa, Sarnak, Chełma , Wojsławic i Lublina. Były to już ostanie zawody przed wakacjami.
   Wyniki wiosennej rywalizacji przedstawiają się następująco:
   1.Mateusz Prokopiuk         -Terespol.
   2.Marek Uściński            - Łomazy.
   3.Jakub Niczyporuk          -Konstantynów.
   4.Grzegorz Olichwirowicz   -Biała Podl.
   5.Arkadiusz Łuczkiewicz     -Wojsławice.
   6.Mikołaj Drozd              -Chełm.
   Natomiast w poszczególnych kategoriach uzyskano wyniki:
   Kobiety:
   1.Paulina Golwiej       -Sarnaki.
   2.Karolina Sacharczuk  -Sarnaki.
   3.Hanna Nurzyńska       -Międzyrzec Podl.
   Chłopcy do lat 12.
   1.Mikołaj Drozd            -Chełm.
   2.Mateusz Pastuszuk  -Terespol.
   3.Mikołaj Lesik          -Terespol.
   4.Piotr Gołębiowski -Terespol.
   Chłopcy do lat 18. 
   1.Jakub Niczyporuk            -Konstantynów
   2.Grzegorz Olichwirowicz -Biała Podl.
   3.Wiktor Kukawski             -Międzyrzec Podl.
   Open.
   1.Mateusz Prokopiuk      -Terespol.
   2.Marek Uściński              -Łomazy.
   3.Arkadiusz Łuczkiewicz  -Wojsławice.

   Turniej przebiegał w miłej i rodzinnej atmosferze. Tradycyjnie już nie mógłby się odbyć gdyby nie pomoc pracowników Urzędu Miasta Terespol oraz Miejskiego Ośrodka Kultury, małżeństwu Magdy i Jarka Nurzyńskich, którzy wspierali głównych organizatorów klub szachowy MOK „Debiut”  Terespol w osobach Marka Ferensa i Sławomira Leszka. Dziękujemy uczniom Zespołu Szkół Publicznych nr 1 im. św. Królowej Jadwigi Andegaweńskiej, którzy bardzo licznie stawili się na turniej! 
   Zapraszamy wszystkich miłośników królewskiej gry na spotkanie w Terespolu z okazji trzeciego szachowego cyklu jesiennego, który odbędzie się zapewne pod koniec września 2018 roku.

   Tekst: Marek Ferens i Sławomir Leszek. Foto: Marek Ferens

  • Terespolscy szachiści!

   19.04.2018 09:23

   Dnia 17 marca 2018 roku odbył się trzeci rzut VIII Bialskiej Ligi Szachowej w Miedzyrzecu Podl.
   Turniej zgromadził 81 zawodniczek i zawodników. Terespol reprezentowało 19 szachistów z Zespołu Szkół Publicznych nr 1 w Terespolu.
   Zawody dały możliwość zdobycia kategorii szachowych. Aż siedmiu naszych uczniów wypełniło normy na V-tą i IV-tą kategorię szachową.
   Są to:
   Kategoria czwarta. Mateusz Pastuszuk i Mikołaj Lesik.
   Kategoria piąta. Aleks Kral, Kacper Marciniuk, Krzysztof Gołębiowski, Dawid i Jakub Zasiukowie.

   W całym turnieju trzecie miejsce zajął Marek Prokopiuk!


   Kolejny turniej w ramach bialskiej ligi szachowej odbył się w Rokitnie dnia 14 kwietnia. Wzięło w nim udział także 81 osób, w tym 10 szachistów z Terespola.
   Najlepiej wypadł Krzyś Gołębiowski, który w silnej stawce zajął 2 miejsce. Marta Michalak była szósta. 

   Następnym bardzo ważnym wydarzeniem szachowym były I Mistrzostwa Powiatu Bialskiego Juniorów w Szachach Szybkich, które odbyły się w Międzyrzecu Podl. 15 kwietnia br.
   Ponownie bardzo dobrze wypadł Krzysztof Gołębiowski. W kategorii do 10 lat zajął IV miejsce. Marta Michalak była druga w kategorii do lat 19- tu.
   W kategorii do lat 14 -tu Piotr Gołębiowski był siódmy a Filip Samociuk dziewiąty.
   Dobrym prognostykiem na dziś i przyszłość są liczne turnieje szachowe w powiecie bialskim, co procentuje dużym zainteresowaniem dzieci i młodzieży tą królewska grą!!!
   Znaczący wpływ na to ma powstałe w tym roku stowarzyszenie klubów szachowych pod nazwą Bialski Regionalny Związek Szachowy, którego członkiem jest m.in. MOK „Debiut” Terespol.

   Tekst Marek Ferens i Sławomir Leszek Foto: Marek Ferens

    
  • Turniej szachowy w ramach Grand Prix Lubelszczyzny

   13.04.2018 22:00

   W dniu 18.03.2018 r. w Kąkolewnicy odbył się turniej szachowy w ramach Grand Prix Lubelszczyzny w szachach szybkich. W zawodach uczestniczyło dwóch zawodników z klubu szachowego MOK „Debiut” Terespol Gołębiowski Piotr i Krzysztof w swoich kategoriach wiekowych zajęli następujące miejsca Krzysio był 4 a Piotr 7. Była to kolejna dobra postawa szachistów z Terespola oraz pozwoliło to im nabrać doświadczenia w zawodach coraz to wyższej rangi. Pokładamy nadzieję na dalszy rozwój jako dobrze zapowiadających się zawodników. Uczęszczają do Zespołu Szkół nr 1 w Terespolu im. Królowej Jadwigi.