• VIII Bialska Liga Szachowa - Turniej w Łomazach

   21.02.2018 13:21


   Łomazy 17.02 2018rok

   To był już drugi rzut ligi szachowej. Tym razem pojechaliśmy do Łomaz. Było nas 18 uczniów i dwóch opiekunów: Marek Ferens i Sławek Leszek. Wszyscy uczniowie reprezentowali Zespół Szkół Publicznych nr 1 w Terespolu i jednocześnie klub szachowy MOK Debiut Terespol.

   Zostaliśmy bardzo gościnnie przyjęci przez gospodarzy  panią dyrektor Wińską i Marka Uścińskiego. Była grochówka ciastka, herbata i kawa. Sędziował Tadeusz Węgrzyniak z Międzyrzeca Podl.

   Najlepiej wypadł Marek Prokopiuk, który w swojej kategorii wiekowej uczniów gimnazjum zajął pierwsze miejsce, a w całym turnieju był drugi. Startowało 98 szachistów z Terespola, Białej Podl., Miedzyrzca Podl., Łomaz, Konstantynowa, Kocka, Misiów oraz bardzo silne ekipy z Sarnak i Radzynia Podl.

   Szachiści z Międzyrzeca biorą udział w programie „Szachy w szkole”.

   Bardzo dobrze wypadł też Krzysio Gołębiowski, który w swojej kategorii wiekowej uczniów klas I-III szkoły podstawowej zajął IV miejsce, Kuba Kosak był siódmy, a w tej kategorii wiekowej startowało aż 22 chłopaków!

   Czwarte miejsce zdobyła też Marta Michalak w kategorii gimnazjum dziewcząt!

   W najsilniej obsadzonej kategorii chłopców klas IV-VI szkól podstawowych, gdzie startowało aż 32 szachistów Mateusz Pastuszuk zajął wysokie IX miejsce, Mikołaj Lesik XII a Kacper Machnowski XIII.

   Niestety brakuje nam dziewcząt i to jest nasze duże zmartwienie…

   Nasze wyniki byłyby zapewne znacznie lepsze gdyby nie startowały bardzo silne ekipy z Sarnak i Radzynia Podl., które nie przynależą do powiatu bialskiego.

   Bardzo mocna jest drużyna z Międzyrzeca Podl. Tam jednak od lat prowadzi się obowiązkowe zajęcia w szkole już od klas przedszkolnych!? W takiej rywalizacji Terespol nie ma szans…..

   To, że szachy istnieją w Terespolu zawdzięczamy dwom panom, którzy nazywają się…..jeden to Marek Ferens a drugi to Sławomir Leszek, którzy pracują  społecznie z dziećmi i młodzieżą już od wielu lat. Zresztą Terespol od zawsze miał tradycje szachowe.

   Wszystkich chętnych chcących poznać tę królewską grę zapraszam na zajęcia do MOK w Terespolu w każdy poniedziałek w godz. 17.30- 20.00.

   Na koło szachowe zapraszam tylko maluczkich …..we środy i czwartki.

   Następny turniej w ramach ligi szachowej odbędzie się 3 marca w Konstantynowie a potem jedziemy do Międzyrzeca Podl. 17 marca.

    

   Tekst i foto: Marek Ferens

  • 13 stycznia 2018 r. wystartowała VIII BIALSKA LIGA SZACHOWA

   24.01.2018 14:15

   Pierwszy z cyklu 7 turniejów szachowych odbył się w Terespolu  w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Publicznych nr 1. Turniej otworzył Burmistrz Miasta Terespol Jacek Danieluk witając licznie zgromadzonych zawodników z całego powiatu i nie tylko, życząc każdemu wygranej.

      W zawodach uczestniczyło 83 zawodników z Terespola, Międzyrzeca Podlaskiego, Białej Podlaskiej, Sarnak, Radzynia Podlaskiego, Kąkolewnicy, Łomaz, Misie, Sławatycze, Rogoźnicy, Grabanowa i Sielczyka.

      Wśród tej grupy uczestniczyło 17 zawodników ze szkoły nr 1 w Terespola. Po raz pierwszy dołączyli do nas zawodnicy z Radzynia Podlaskiego pod opieką Pana Adama Pękały.

       Nasza rodzina szachowa rozrasta się poza powiat bialski na powiaty radzyński, międzyrzecki i łosicki. W turnieju uczestniczyli uczniowie ze szkół średnich, gimnazjów, podstawowych a nawet z przedszkoli najmłodsi to Joanna Wedziuk, Dominik Malaśkiewicz oraz Mihail Smerachanski.

       W całym turnieju zwyciężył Marek Prokopiuk z gimnazjum w Terespola.

   Szkoły podstawowe dziewczęta z klas 1-3 zwyciężyły:

   1. 1.Aleksandra Korowajczuk,

   2. 2.Nikola Adamowicz,

   3. 3.Karolina Tymoszuk.

   Szkoły podstawowe chłopcy z klas 1-3:

   1. 1.Nikodem Boreta,

   2. 2.Aleksander Kalan,

   3. 3.Bartosz Harasim.

   Szkoły podstawowe dziewczęta z klas 4-6:

   1. 1.Hanna Nurzyńska,

   2. 2.Karolina Sacharczuk,

   3. 3.Aleksandra Marciniuk.

   Szkoły podstawowe chłopcy z klas 4-6:

   1. 1.Wojciech Pękała,

   2. 2.Andrzej Pietkiewicz,

   3. 3.Mateusz Pastuszuk.

   Gimnazjum dziewczęta:

   1. 1.Paulina Golwiej,

   2. 2.Joanna Szymańska,

   3. 3.Aleksandra Lisiecka.

   Gimnazjum chłopcy:

   1. 1.Marek Prokopiuk,

   2. 2.Paweł Kołodziej,

   3. 3.Dawid Lutkiewicz.

   Szkoły średnie dziewczęta:

   1. 1.Andżelika Petruczenko,

   2. 2.Malwina Lewandowska.

   Szkoły średnie chłopcy:

   1. 1.Jakub Niczyporuk,

   2. 2.Grzegorz Olichwirowicz,

   3. 3.Piotr Antoniuk.

     Przyjemnym przerywnikiem turnieju była pyszna zupa pomidorowa przygotowana przez Panie kucharki ze szkoły. Nie zabrakło kompotu, kawy, herbaty oraz coś słodkiego.

   Organizatorami głównymi wszystkich turniejów jest radny powiatowy Marek Uściński oraz miłośnicy szachów Tadeusz Węgrzyniak z małżonką, Wojciech Szymański, Adam Pękała.

   W Terespolu za organizację tak wspaniałej imprezy należą się podziękowania Dyrekcji Zespołu Szkół Publicznych nr 1 w Terespolu Panu Zenonowi Iwanowskiemu oraz Waldemarowi Czerko. Ze strony Urzędu Miast dziękujemy Burmistrzowi Jackowi Danielukowi oraz Klubowi Szachowemu MOK „Debiut” Terespol w osobach Sławomira Leszka, Marka Ferensa.

       Zachęcamy inne szkoły do przyłączenia się do cyklu turniejów. Następny jest planowany na 17.02.2018 r. w Łomazach. Szczegóły zostaną ogłoszone w prasie lokalnej i na stronie chessarbitra.

    

    

                                                 Tekst i foto Marek Ferens, Sławomir Leszek

  • Podsumowanie VII Grand Prix Terespola w Szachach za rok 2017

   21.12.2017 09:18

   Oficjalne podsumowanie turnieju zamieściłem wcześniej na naszej stronie szkolnej. Teraz chciałbym skupić się na wynikach uczniów Zespołu Szkół Publicznych nr 1 w Terespolu.

   W ostatnim cyklu rozegranym 3 grudnia 2017 roku na 41 osób wystartowało aż 15 naszych szachistów, w III sesji było nas 16 uczniów!!!

   Jak pisaliśmy wcześniej z Panem Sławkiem współorganizatorem turnieju z niżej podpisanym zawody zakończyły się ogromnym sukcesem organizacyjnym i sportowym!

   Do Terespola przyjeżdżają najlepsi szachiści z powiatu bialskiego i nie tylko  dlatego szczególnie muszą cieszyć dobre wyniki naszych uczniów!

   Punktowaliśmy wszystkie turnieje promując tych którzy uczestniczyli w zawodach największa ilość razy.

   W kategorii kobiet drugie miejsce zajęła Marta Michalak ustępując tylko Hannie Nurzyńskiej z Międzyrzeca Podl.

   Kategorie do 18 lat obsadziliśmy dwoma uczniami. Drugi był Marek Prokopiuk a trzecie miejsce zajął Piotr Pytka. Tu najlepszym okazał się Jakub Niczyporuk z Konstantynowa.

   Najsilniej obsadzona była kategoria do lat 12 gdzie sklasyfikowano aż 35 osób.

   W niej wzięło udział aż 16 naszych szachistów.

   Tu bezkonkurencyjny był Wiktor Kukawski z Białej Podl. Uczniowie z terespolskiej podstawówki zajęli następujące miejsca.

   3. Mateusz Pastuszuk

   4. Mikołaj Lesik

   5. Piotr Gołębiowski

   6. Kuba Machnowski z klasy I. Ogromny sukces w konfrontacji ze starszymi kolegami z klas IV i V.

   7. Kacper Machnowski

   9. Jakub Pastuszak

   10. Jakub Kosak

   12. Filip Samociuk

   13. Łukasz Osiński

   14. Krzysio Gołębiowski z klasy I.

   15. Szymon Leonienko

   20. Mateusz Osiński

   22. Kacper Marcciniuk

   25. Dawid Zasiuk

   25 Dawid Labrenz…

   Opiekun Marek Ferens w kategorii open zajął 6 miejsce.

   Na zakończenie chciałbym dodać ze tak dobre wyniki szachowe to efekt ciężkiej pracy na kole szachowym, oraz na zajęciach klubu szachowego MOK  „Debiut” Terespol prowadzonych przez Marka Ferensa i Sławomira Leszka.

   Zajęcia w klubie szachowym odbywają się w każdy poniedziałek w MOK Terespol sala 34 w godzinach 18.00-20.00.

   Chciałbym przypomnieć ze w styczniu 2018 roku rozpoczynamy rozgrywki Bialskiej Ligi Szachowej. Pierwszy rzut odbędzie się najprawdopodobniej w Terespolu 13 stycznia sobota godz. 10. Termin ten nie jest jeszcze pewny, ponieważ nie był konsultowany z   p. Dyrektorem Zenonem Iwanowskim.

   Tekst i foto: Marek Ferens

  • VII GRAND PRIX TERESPOLA W SZACHACH ZAKOŃCZONO

   11.12.2017 22:00

   Turniej 4 sesji finałowej odbył się w sali bankietowej Galerii Smaków w Terespolu. Zgromadził 41 zawodników z: Terespola, Międzyrzeca Podlaskiego, Białej Podlaskiej, Łomaz, Sarnak, Konstantynowa, Piszczaca i Nowosiółek oraz sześciolatka z Białorusi.

    

   WYNIKI 4 sesji:

   kategoria kobiet: 1. Aleksandra Lisiecka z Sarnak, 2. Hanna Nurzyńska z Międzyrzeca Podlaskiego, 3. Paulina Golwiej z Sarnak,

   kategorii do lat 12: 1. Wiktor Kukawski z Międzyrzeca Podlaskiego, 2. Karol Petruczenko z Międzyrzeca Podlaskiego, 3. Jakub Machnowski z Terespola,

   kategoria do lat 18: 1. Jakub Niczyporuk z Konstantynowa, 2. Marek Prokopiuk z Terespola, 3. Piotr Pytka z Terespola,

   kategoria Open: 1. Benedykt Onufrijuk z Nowosiółek, 2. Mateusz Prokopiuk z Terespola, 3. Witold Pytka z Terespola,

   O godz 13 odwiedził nas Burmistrz miasta Terespol - Jacek Danieluk dodając otuchy dla zawodników z Terespola. Po trzech rundach ogłoszono przerwę na degustację wyrobów oferowanych przez kuchnię restauracji Galeria Smaków.

    

   VII Szachowe Grand Prix Terespola w za rok 2017 klub MOK Debiut Terespol uważa za bardzo udany. Łącznie w 4 sesjach uczestniczyło 188 szachistek i szachistów z województwa lubelskiego i mazowieckiego. Udział wzięli także zawodnicy z zagranicy. Z USA Jacek Ferens i z Białorusi Mihal Smerachanski - lat 6.

    

   Wyniki VII Szachowego Grand Prix Terespola:

   Kategoria KOBIET:

   1. 1.Hanna Nurzyńska z Międzyrzeca Podlaskiego,

   2. 2.Paulina Golwiej z Sarnak,

   3. 3.Marta Michalak z Terespola,

   Kategoria do 12 LAT:

   1. 1.Wiktor Kukawski z Międzyrzeca Podlaskiego,

   2. 2.Karol Petruczenko z Międzyrzeca Podlaskiego,

   3. 3.Mateusz Pastuszuk z Terespola,

   Kategoria do 18 LAT:

   1. 1.Jakub Niczyporuk z Konstantynowa,

   2. 2.Marek Prokopiuk z Terespola,

   3. 3.Piotr Pytka z Terespola,

   Kategoria Open:

   1. 1.Mateusz Prokopiuk z Terespola,

   2. 2.Sławomir Leszek z Terespola,

   3. 3.Witold Pytka z Terespola.

   Zwycięscy otrzymali okazałe puchary, medale i nagrody rzeczowe.

   Każda sesja miała swoje istotne wydarzenie szachowe, kulinarne i charytatywne. Były pączki, pizza oraz zbiórka na leczenie i rehabilitację niepełnosprawnej Kamili Tarasiuk. Dzięki Terespolskiemu Studiu Filmowemu zostaliśmy uwiecznieni na filmie na Youtube. Organizatorzy są zadowoleni że w Terespolu przybywa entuzjastów tej królewskiej gry, szczególnie wśród najmłodszych.

   Wszystkie prace związane z organizacją nie miały by miejsca gdyby nie wsparcie władz Terespola w osobie burmistrza Jacka Danieluka, który nas zaszczycał na każdej sesji. Waldemara Bujalskiego bez którego nie mielibyśmy tak pięknych plakatów i dyplomów. Pani dyrektor MOK Terespol Annie Pietrusik oraz naszemu przedstawicielowi do mediów Łukaszowi Pogorzelskiemu. Nieodzowną pomoc okazał nam Pan Jarosław Nurzyński zapewniając sprzęt do sędziowania. Szczególne podziękowania należą się naszym miejscowym biznesmenom, instytucjom i osobom prywatnym których chcieliśmy wymienić.

   Dziękujemy naszym sponsorom i miłośnikom szachów:    

   • Fundacja „Spróbuj Ponownie z Nami”,

   • Stowarzyszenie „Bugowiaki”,

   • Fundacja SEDEKA „Zdążyć z pomocą”,

   • Hurtownia ,,Pantera" - Jerzy Jaworski,

   • Ubezpieczenia - Wioletta i Grzegorz Maksymiuk,

   • NZOZ ,,Medyk" - Alicja Majorczyk,

   • PHU EVITA - Ewa Androsiuk,

   • NZOZ - Cezary Düm,

   • Gabinet Stomatologiczny - Elżbieta Malec,

   • Gabinet Stomatologiczny - Jerzy Wasilewski,

   • Sklep RTV/AGD ,,Kozak Center" - Radosław Kozak,

   • Sklep Wędkarski ,,AGA" - Jacek Górecki,

   • Kwiaciarnia ,,Orchidea" - Renata Demczuk,

   • Kwiaciarnia ,,Czerwony Mak" - Anna Fiłanowicz,

   • Skład Budowlany ,,Rebutr II" - Władysław Grzelak,

   • PHU ,,Andropol" - Andrzej Czubaszek,

   • Kancelaria Finansowo-Księgowa ,,Libra" - Waldemar Czarnecki,

   • Kancelaria Adwokacka - Andrzej Philips,

   • Kancelaria Notarialna - Stefan Durlej,

   • Zakład Wulkanizacyjny ,,Henry" - Henryk Masiuk,

   • Ubezpieczenia - Monika Rafałko,

   • Gabinet Stomatologiczny - Krzysztof Ochijewicz,

   • AGRO Centrum - Andrzej Szymaniuk,

   • Bar ,,Horst" - Bartek Terpiłowski,

   • Hurtownia RTV/AGD - HELJOS,

   • Agrocentrum - Anna Denisiuk,

   • Nasze Apteki,

   • Sklep z art. Dziecięcymi ,,Puchatek" - Janina Kotowska,

   • PHU Info Serwis - Mariusz Kozioł,

   • Ewa i Marek Michalak,

   • Pizzeria ,,Solare" - Radosław Bancarzewski,

   • Pizzeria ,,Mamma Mia" - Natalia Wierzbicka, Mateusz Ferens,

   • Studio fotograficzne - Katarzyna i Dariusz Bielińscy,

   • Restauracja ,,Galeria Smaków" - Agnieszka Drab.

    

   Organizatorzy zapraszają chętnych i miłośników szachów na rok 2018. Najbliższy turniej odbędzie się 28. 01. 2018 r. jako turniej z cyklu pod patronatem Senatora RP Grzegorza Biereckiego oraz Fundacji „Kocham Podlasie”.

    

   Tekst Klub Szachowy MOK Debiut Terespol

   Foto - Terespolskie Studio Filmowe