• Geografia w praktyce

     • W ramach lekcji geografii młodzież klas 7. realizowała projekt dotyczący tworzenia jadalnych profili glebowych.  Uczniowie z jadalnych składników przygotowali wybrane przez siebie gleby, a następnie przedstawiali je  na forum klasy, opowiadając o poziomach, przydatności i rozmieszczeniu danej gleby. Po wykonanym zadaniu uczniowie zostali ocenieni, a w ramach nagrody mogli skonsumować swoje pyszne profile glebowe.

      E.Rudzka

     • XVI Międzynarodowy Turniej Szachowy

     • W dniach 10-13 listopada br. w Sarnakach odbył się XVI Międzynarodowy Turniej Szachowy im. „Bohaterów Akcji V2”. Łącznie we wszystkich kategoriach udział wzięło 92 zawodników reprezentujących: Azerbejdżan, Bośnię i Hercegowinę, Czechy oraz 24 ośrodki szachowe w Polsce. W tym gronie byli zawodnicy Klubu Szachowego MOK Debiut Terespol: Sławomir Leszek, Krzysztof Gołębiowski, Piotr Gołębiowski, Nikita Waraksin oraz Jan Gołębiowski.

      W tak wyśmienitym gronie bardzo dobrze zaprezentowali się terespolscy zawodnicy. Rozegrano trzy turnieje. W klasyfikacji open B przeznaczonej dla zawodników do lat 15 drugie miejsce zajął Krzysztof Gołębiowski ustępując jedynie Adriannie Staniewicz – kandydatce na mistrzynię FIDE, szóste miejsce zajął Piotr Gołębiowski, a 15 był Nikita Waraksin. Natomiast w kategorii wiekowej przeznaczonej dla chłopców rocznik 2007-2010 pierwsze miejsce zajął Krzysztof Gołębiowski, drugi był jego brat Piotr Gołębiowski, a czwarte miejsce zajął Nikita Waraksin. Rywalizacja była zacięta i trzymała w napięciu do ostatniej partii.

      W kategorii open A trzynaste miejsce zajął ubiegłoroczny zwycięzca tych rozgrywek Sławomir Leszek. Rozgrywki stały na wysokim poziomie, a turniej wygrał zawodnik z Azerbejdżanu Sahib Hasanov.

      Z kolei w turnieju szachów błyskawicznych, które jak co roku cieszyły się wielkim zainteresowaniem, swoje pierwsze szachowe kroki stawiał najmłodszy uczestnik tych zawodów, sześciolatek Jan Gołębiowski.

      Jan i Krzysztof Gołębiowscy to uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 w Terespolu, zaś Piotr Gołębiowski jest tegorocznym absolwentem terespolskiej szkoły.

      Oprócz zmagań sportowych turniej był urozmaicany dodatkowymi atrakcjami. W wolnym czasie szachiści interesowali się sztuką miejscowego artysty plastyka Daniela Ludwiczuka oraz poznali historię Sarnak, a w szczególności historię bohaterskiej akcji zdobycia rakiety V2 przez żołnierzy AK i przekazania jej aliantom. ,,Oni uratowali Londyn” głoszą napisy na muralach w gminie Sarnaki. Była to wartościowa lekcja historii młodym szachistom.

      Patronatem turniej objął wójt gminy Sarnaki Grzegorz Arasymowicz, a organizatorami wydarzenia były Szkoła Podstawowa w Sarnakach i ULKS Sarnaki.

      Gratulujemy sukcesu i zapraszamy na zajęcia szachowe do klubu MOK „Debiut” Terespol w każdy wtorek w godz. 17-19 w sali MOK przy stadionie miejskim.

      Sławomir Leszek


       

     • MAGICZNY WIECZÓR WRÓŻB

     • 24 listopada w naszej szkole odbyła się DYSKOTEKA połączona z WIECZOREM WRÓŻB. W imprezie, zorganizowanej przez Samorząd Uczniowski, wzięli udział uczniowie naszej szkoły – od najmłodszych do najstarszych. Wszyscy świetnie się bawili podczas udziału w tradycyjnych wróżbach, przygotowanych przez starsze koleżanki. Nie zabrakło też niespodzianek. Jak zawsze odbyło się losowanie numerków z nagrodami.
      Dyskotekę uważamy za udaną… Zapraszamy na nasze kolejne akcje…
      SU
    • Dzień Pluszowego Misia w grupach Pszczółki, Jagódki, Stokrotki, Biedronki, Skowronki
     • Dzień Pluszowego Misia w grupach Pszczółki, Jagódki, Stokrotki, Biedronki, Skowronki

     • Pluszowy miś to najlepszy przyjaciel każdego przedszkolaka, dlatego w dniu jego święta każdy przyniósł do przedszkola swojego ulubionego pluszaka. Tego dnia nie mogło zabraknąć piosenek, prac plastycznych oraz zabaw związanych z bohaterem tego dnia.

                                                                                                          M. Butrym

       
     • Pamiętamy o zmarłych.

     •               
          10 listopada bieżącego roku, tuż przed Narodowym Świętem Niepodległości przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły pod opieką opiekunki SU Pani Anny Kudelskiej oraz Pani Anny Tomczuk - katechetki, udali się na miejscowy cmentarz w celu zapalenia zniczy na grobach zmarłych nauczycieli, pracowników administracji i obsługi obu terespolskich szkół.

             Była to lekcja lokalnego patriotyzmu i pamięci o zmarłych, którzy przed laty pracowali w terespolskiej oświacie, a odeszli już do wieczności.
             Przy każdym grobie uczniowie wraz z opiekunami odmówili krótką modlitwę i usłyszeli wzmiankę o pracy i zasługach tych, którzy odeszli do wieczności.

      Wieczny odpoczynek racz im dać Panie.

       Anna Tomczuk i Anna Kudelska

     • 11 listopada

     • 10 listopada 6-latki ze wszystkich trzech grup przygotowały akademię z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzieci pięknie recytowały wierszyki oraz śpiewały patriotyczne pieśni. Wszyscy uroczyście odśpiewali hymn Polski a słowa "Jeszcze Polska nie zginęła" niosły się po korytarzu naszej placówki. Jak co roku nasze przedszkole wzięło udział w ogólnopolskiej akcji "Szkoła do Hymnu" o godzinie 11.11 wszyscy ponownie odśpiewaliśmy nasz hymn w salach dydaktycznych. Korzystając z okazji rozstrzygnięto konkurs pt."Cuda z jesiennego liścia" dzieci otrzymały nagrody i pamiątkowe dyplomy.

      Wychowawczynie grup 
      Jeżyki, Krasnale i Wiewiórki 

     • Wycieczka do prochowni

     • W dniach 8-9 listopada grupy Sówki, Jeżyki i Krasnale wybrały się na wycieczkę do Prochowni w Terespolu. Jest to obiekt zabytkowy, mozna obejrzeć tutaj wiele eksponatów militarnych, etnograficznych jak i wystawy tematyczne tj. "Kolej Warszawsko - Terespolska", "Ogórek Terespolski" czy najnowsza "Fortyfikacja Twierdzy Brześć Litewski na fotografii z lat 1915 - 1918". Dzieci z zaciekawieniem oglądały wystawy oraz obiekty, zadawały dużo pytań.

     • Dzień Postaci z Bajek

     • W piątek oraz poniedziałek w starszych grupach przedszkolnych odbyło się święto Dzień Postaci z Bajek. Wszystkie dzieci były przebrane za swoje ulubione postaci z kreskowek. W tych dniach odbyły się liczne zabawy, konkursy oraz słodki poczęstunek. Radości dzieci nie było końca.

    • Historia zamknięta w przedmiotach czyli kącik regionalny
     • Historia zamknięta w przedmiotach czyli kącik regionalny

     • Niezwykły kącik regionalny stworzyły na przedszkolnym korytarzu wychowawczynie Marzenna Grygorowicz oraz Ilona Białowąs.
      Przedszkolaki oraz uczniowie szkoły mają niepowtarzalną okazję zobaczyć eksponaty, które niegdyś stanowiły wyposażenie niemal każdego domu.
      Obrusy i narzuty, naczynia, kołowrotek czy tara to zaledwie kilka z tych wyjątkowych okazów. Oglądający wystawę mogą także podziwiać piękne stare zdjęcia czy książki.
      Wszystkie eksponaty pochodzą z prywatnej kolekcji wychowawczyni Marzenny Grygorowicz, która z radością udostępniła je wszystkim przedszkolakom, aby móc przekazać im chociaż odrobinę historii i tradycji polskich.

                                                                                                    KK

       
    • Święto Niepodległości u najmłodszych przedszkolaków
     • Święto Niepodległości u najmłodszych przedszkolaków

     • 10 listopada nasze maluszki, podobnie jak cała społeczność szkolna oraz starszaki, uczciła obchody Święta Niepodległości.
      W salach oraz na przedszkolnym korytarzu pojawiły się okolicznościowe gazetki, a dzieci rozmawiały o swojej ojczyźnie i patriotyzmie. Przedszkolaki śpiewały patriotyczne piosenki i wykonywały prace plastyczne nawiązujące do symboli narodowych.
      Ukoronowaniem obchodów było wspólne odśpiewanie hymnu narodowego, który z wielkim oddaniem śpiewały zarówno trzylatki, jak i czterolatki, którym towarzyszyły sześciolatki z grupy Wiewiórek.
      To był bardzo uroczysty i piękny dzień.
      KK

       
    • Cuda z jesiennego liścia
     • Cuda z jesiennego liścia

     • W środę 9 listopada odbyło się wręczenie dyplomów oraz nagród w konkursie plastycznym „Cuda z jesiennego liścia” w grupach Jagódek, Pszczółek, Stokrotek, Wiewiórek oraz Biedroneczek, natomiast 10 listopada nagrodzone zostały dzieci z grupy Krasnoludków, Jeżyków, Skowronków oraz Sówek.
      W konkursie udział wzięło 43. dzieci, które wspólnie z rodzicami przygotowały prawdziwe jesienne arcydzieła. Prace były niezwykle pomysłowe i bardzo piękne, a głównym bohaterom czyli liściom towarzyszyły inne dary natury, jak np. szyszki, żołędzie.
      Na przedszkolnych korytarzach pojawiły się jeżyki, makiety lasów, czy liściaste lampki, a na tablicach zawisły m.in. piękne lwie głowy, czy bukiety kwiatów.
      Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, kolorowe książeczki oraz kredki.
      Nagrody przedszkolakom wręczyła wice-dyrektor Edyta Krzemińska wspólnie z organizatorkami konkursu, wychowawczyniami Kamilą Korneluk oraz Anną Antoniuk.
                  K.K i A.A
     • Akademia z okazji Święta Odzyskania Niepodległości

     • „Aby mierzyć drogę przyszłą, trzeba wiedzieć, skąd się wyszło” C. K. Norwid

           10 listopada społeczność ZSP nr 1 w Terespolu uczciła 104 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Dla wszystkich Polaków to jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach niewoli Polacy odzyskali upragnioną niezależność, Polska wróciła na mapy, a my dzięki cierpieniu i latach walki naznaczonych ofiarą krwi wielu pokoleń Polaków  możemy cieszyć się upragnioną wolnością.

           Podczas dorocznych obchodów uczniowie klasy 5 b pod przewodnictwem pani Ewy Rudzkiej oddali cześć Polakom walczącym o wolność i przygotowali akademię nawiązująco do minionych wydarzeń oraz skutków, które one przyniosły. Dzięki trudowi, które dzieci włożyły w przygotowanie akademii społeczność naszej szkoły mogła sobie przypomnieć wiele faktów i dokonać refleksji nad historią naszej Ojczyzny.

           Uroczystość uświetniły dekoracje wykonane przez panią Edytę Drobysz oraz wystąpienie chóru pod przewodnictwem pana Tomasza Jezuita.

           Akademię zakończyło wystąpienie pana dyrektora Michała Świerzbińskiego, który w przemówieniu odniósł się do minionych wydarzeń i podkreślił, jak istotne znaczenie miały one na  życie w dzisiejszych czasach.

      E.R.